Ticari Hükümler ve Ticari İşletmenin Rehni | Emlakdanismanlari.com

Ticari Hükümler ve Ticari İşletmenin Rehni

Yazar: Emre Çelik   19 Ağustos 2017            
 
Ticari işlerde, önce ticari hükümler sonra ticari örf ve adet kuralları izlenerek ona göre hükümler uygulanmaktadır. Genel olarak uygulanan bu hükümlerden ilk olarak ticari örf ve
 
 
 
   
 
Ticari Hükümler

Ticari işlerde, önce ticari hükümler sonra ticari örf ve adet kuralları izlenerek ona göre hükümler uygulanmaktadır. Genel olarak uygulanan bu hükümlerden ilk olarak ticari örf ve adet kurallarına bakılmaktadır. Hangi yargıların ticari hüküm olduğu Türk Ticaret Kanununun ilk maddesinde yer almaktadır. Türk Ticaret Kanunundaki Hükümler, ticari hüküm sayıldığı gibi, ticari işletme ile ilgili olup da diğer kanunlarda bulunan yargılar da ticari hüküm sayılmaktadır. Ticari hükümler sadece ticari işlere uygulanmaktadır. 

Fakat bazı ticari yargıların uygulanması için özel durumlar aranabilmektedir. Bu hüküm yine Türk Ticaret Kanunun 25.maddesinde bulunan hükümler örnek olarak gösterilebilir. Ticari işlere, ticari hükümler uygulanır. Bu hükümlerin uygulanma sırasının da belirlenmesi gerekmektedir. Sırasıyla emredici hükümler, sözleşme ve hükümleri, ticari hükümler, ticari örf ve adet hükümleri ve genel hükümlerdir. Emredici hükümler taraflar arasında uygulanacak ilk hüküm olmak zorundadır. 

Emredici hükümlere aykırı olmayacak şekilde taraflar arasında hazırlanan sözleşme hükümleri ikinci sırada yer almaktadır. Ticari hükümler emredici durumda olmayan yargılardır. Diğer yandan ticari örf ve adet yargıları uygulanmakta ve son olarak Medeni kanunun 1.maddesine göre uygulanan genel hükümlerdir.


Ticari İşletme Rehni Nasıl Olur?

Ticari işletmeye ait malların, Ticaret Siciline yapılacak tescil ile alacaklı olan kimseye teslim edilmeden rehin edilebilme durumuna ticari işletme rehni denmektedir. Böylece borçlu durumda olan işletme sahibi, işletmesinin adı altında bulunan mallarını teslim etmeden faaliyetini sürdürmeye devam edecektir. Ticari işletme rehninin onaylanması için, işletmenin ticaret siciline kayıt yaptırması zorunluluğu vardır. Ticari işletme rehninin tarafları, rehin veren ve rehin alan tüzel kişiler veya gerçek kişiler olarak belirlenmektedir. İşletmesini kredi karşılığında rehin veren gerçek kişi veya tüzel kişilere rehin borçlusu denmektedir. 

Rehin alan, yani rehin alacaklısı ise sermaye şirketi dâhilinde kredi kuruluşları, kooperatifler ile kredi ile satış yapan tüzel veya gerçek kişiler olmaktadır. Ticari işletme rehni, ticaret unvanı ve işletme adı, işletme tesisatı ve diğer hakları kapsamaktadır. Taraflar istekleri dâhilinde ticaret unvanı, işletmenin adı ve menkul işletme tesisatı dışındaki unsurların bir veya birden fazlasını rehin kapmasına sokmayabilirler. Diğer unsurlardan kasıt olarak, şirket malı olan resimler, belgeler, arabalar iki tarafında isteği doğrultusunda rehin kapmasına girmeyebilir.
Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Ticari İşletme

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
     
 
 
 
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com