Ticari Marka Nedir, Marka Hakkında Bilgiler | Emlakdanismanlari.com

Ticari Marka Nedir, Marka Hakkında Bilgiler

Yazar: Emre Çelik   27 Haziran 2017            
 
Marka bir işletmenin satmış olduğu ürünleri aynı sektörde çalışan işletmelerden ayırt etmek amacı ile konulan isimdir. Markalar, marka olmadan önce marka tescili yaptırmak zorundad
 
 
 
   
 
Ticari Marka Nedir, Marka Hakkında Bilgiler

 
Marka Nedir?

Marka bir işletmenin satmış olduğu ürünleri aynı sektörde çalışan işletmelerden ayırt etmek amacı ile konulan isimdir. Markalar, marka olmadan önce marka tescili yaptırmak zorundadırlar. Marka tescil işlemleri ortalama olarak 12 ila 18 ay arasında tamamlanmaktadır. Marka tescil işlemi Türk Patent Kurumu tarafından inceleme ve gerekli araştırmalar yapılmak üzere araştırılır. Bu araştırma süreci yaklaşık 6 ila 9 ay arasındadır. Eğer inceleme sonucunda marka tescili hususlarında bir problem çıkmaz ise Türk Patent Kurumu tarafından Resmi Marka Bülteninde yayınlanarak marka tesciliniz yapılmış olur. 

Marka Nasıl Tescil Edilir?

Bir markayı tescil ettirebilmek için öncelikli yapılması gereken Türk Patent Kurumuna başvurmaktır. Bu başvuru yapıldıktan sonra gerekli inceleme ve denetleme yapılarak sizlerin istediği markanın tescil edilip edilemeyeceği sizlere bildirilmektedir. Bu inceleme işlemi yaklaşık olarak 6 ya da 9 ay kadar sürmekte ve bu incelemeler doğrultusunda eğer marka ismi size ait ise tescil işlemleri başlamaktadır. Tescil işlemleri de yaklaşık olarak 12 ya da 18 ay civarı sürmekte bu süreçte ise gerekli belgeler hazırlanmaktadır. Marka tescili yapılmadan önce kullanmak istediğiniz marka isminin daha önce kullanılmamış olması ve yalnızca sizin tarafınızdan kullanılmış olması gerekmektedir. Ancak tescil edilmeyen kullanılan bir marka ise bu markanın isim hakkı için gerekli araştırmalar yapılır ve sizin haklı bulunmanız doğrultusunda marka isminiz tescil edilmiş olur. 

Marka Türleri Neler?

Marka çeşitleri Türk Patent Kurumu tarafından 4 grupta incelenmekte ve bu doğrultuda işlem yapılmaktadır. Bunlar ortak marka, garanti markası, ticaret markası ve hizmet markası diye adlandırılmaktadır. 
Ortak Marka: Üretim, ticaret ya da hizmet alanında oluşan bir işletmeler gurubuna verilen marka tescilidir. Örneğin ortak malzeme üretimi yapan 2 firmanın satış kısmında bir olarak satış yapmasıdır. Yani diyelim ki iki firma da kazak üretiyor ve bunları pazarlamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda tek başına pazarlama yaparlar ise daha az kitleye ulaşabilecekleri için ortak pazarlama stratejisini benimseyerek bu şekilde çalışan markalar bu şekilde tescil edilmektedir. 
Garanti Markası: Ortak bir işletmenin alt birimleri olarak çalışan ve bu markanın ürünlerini pazarlayan ve pazarlarken bu firmanın aynı garantisini veren ve de aynı kalitede satış eşyası sunan markalar bu isim verilmektedir. 
Ticaret Markası: Bir işletmenin çalıştığı sektörde ürettiği ya da sattığı malların başka bu sektörde üretim yapan ya da satan işletmelerden ayırmak için konulan markadır.
Hizmet Markası: Bir işletmenin vermiş olduğu hizmetlerin diğer işletmelerden ayırmak için tescil ettirilen marka türüdür. 


Marka Hakkının Sona Ermesi

Marka hakkı yalnızca iki durumda sona ermektedir. Bunlardan birinci durum markanın belirlenen süre içinde yenilenmemesi ikinci durum ise marka sahibinin marka hakkından vazgeçmesidir. Bu durumlar dışında markanın sona ermesi mümkün değildir. 
Marka hakkının sona ermesi durumunda markanın tescili de Türk Patent Kurumu tarafından düşürülmektedir. Marka hakkının sona ermesi ile ilgili belirli bir süre yoktur. Ancak markanın sahibinin vefatı durumunda yerine varisi yok ise markanın hakkı yine sona ermektedir.
Marka hakkınız siz istemediğiniz sürece sona ermez. Devlet tarafından ya da başka şekilde zorla sona erdirilemez. Tek sona erme durumu sizin isteğinizle ya da yenilememe durumunda olmaktadır.


Marka İle Alakalı Hukuki İşlemler

Markanızın tescil işlemi yapıldıktan sonra markanız ile ilgili bilmeniz gereken hukuki işlemler vardır. Bu işlemler markanızı devrederken, markanızı rehin olarak gösterirken ve haciz işlemi uygularken bilinmesi gereken ana konulardır. Bu konular ele alındığında bilmeniz gerekenler şunlardır:

Markanın devri: Bir işletmeniz olduğunda nasıl devir işlemi yapabiliyorsanız aynı şekilde bir marka tesciliniz olduğunda da bu marka ismini rahatlıkla devredebiliyorsunuz. Ayrıca marka teminat içinde devir işlemi yapılabilir. Devir işleminin yapılabilmesi için öncelikle noter huzurunda belgeler hazırlanmalı ve bunu hemen Türk Patent Kurumuna göndermeli ve devir işleminin en hızlı şekilde yapmalısınız.
Markanın Rehni: Marka rehin yapılırken KHK’nin 18.maddesi gereğince marka isminizi teminat olarak gösterebilmektesiniz. Hatta markanızın tescil başvurusunu bile rehin edebilme imkanınız vardır. Marka rehin işlemi ise alacaklının vazgeçmesi ve markanın icra yolu ile satılması şartlarında sona ermektedir. 
Markanın Haczi: Markanın haciz durumu zarar durumunda borçların ödenememesi koşulu ile olmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında devlet ya da bankalar tarafından tescilli markanıza el konabilir ve markanız haciz edilebilir. Eğer markanız üzerinde bir haciz var ise bu marka üzerinden işlem yapamaz ve markanın sahibine devlet tarafından gerekli yaptırımlar uygulanır.
Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Marka Nedir Marka Nasıl Tescil Edilir Marka Türleri Neler Marka Hakkının Sona Ermesi Marka İle Alakalı Hukuki İşlemler Marka

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com