İslami Mortgage Sistemi Nasıl Olacak? | Emlakdanismanlari.com

Türkiye Varlık Fonu İslami Mortgage Geliştirme İçin Anlaşma Yaptı

Yazar: Emre Çelik   04 Mayıs 2017            
 
TVF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, İslam Kalkınma Bankası’nın alt kuruluşu olan ICD ile anlaşma imzalandığını açıkladı. Mehmet Bostan’ın açıklamaları; “Anlaşma çerçevesinde
 
 
 
   
 
Türkiye Varlık Fonu İslami Mortgage Geliştirme İçin Anlaşma Yaptı

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan tarafından yapılan açıklamalara göre, İslami mortgage geliştirmeye yönelik anlaşma yapıldı.

İslam Kalkınma Bankası İle İşbirlikleri Yapılacak

TVF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, İslam Kalkınma Bankası’nın alt kuruluşu olan ICD ile anlaşma imzalandığını açıkladı. Mehmet Bostan’ın açıklamaları; “Anlaşma çerçevesinde katılım mortgage şirketi kurup ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlanması planlanıyor, türev enstrümanlar söz konusu olacak. İslam Kalkınma Bankası ile farklı işbirlikleri de gündeme gelecek; EBRD tarafında da çok büyük ilgi var.

Çalıştığımız alanlardan biri de finansal teknoloji; ortak ödeme platformu ve mobil bankacılık üzerine çalışmalarımız var; bu alanda şirket kurabilir veya satın alma yapabiliriz. Dünyada öne çıkan endüstrilere yatırım yapma peşindeyiz; teknoloji, telekom ve enerji gibi gelecekte değer yaratabilecek alanlar ilgimizi çekiyor. Kanal İstanbul’un finansmanı konusu hükümetin yönetiminde; talimat verilerse tabi ki yaparız ama şu anda bize bir teklif gelmedi.” şeklinde oldu.

Murahaba Mortgage ve Kira Yöntemi

Mehmet Bostan, açıklamalarına İslami mortgage uygulamalarında kullanılan yöntemlerden bahsetti. Mortgage başvurusunun ardından banka tarafından satın alınan evin daha yüksek fiyata tüketiciye satılması şeklinde uygulanan Murahaba Mortgage ve satın almak istenen evin banka tarafından alınıp taksitler halinde yapılan ödeme ile kira sözleşmesinin imzalandığı yöntem hakkında bilgi veren Bostan’ın açıklamaları;

“Dünyada üzerindeki İslami mortgage uygulamalarına baktığımızda iki yöntem öne çıkıyor. Murabaha mortgage bunlardan bir tanesi. Çok basit bir mantığa dayanıyor. Beğendiğiniz evi bulduktan sonra bu ev ile ilgili olarak İslami usullere göre mortgage kredisi sağlayan bir bankaya başvuru yapılıyor. Mortgage başvurusu yapılırken kanunda belirtilen prosedürlerin ardından katılım bankası evi satın alıyor ve daha yüksek bir fiyata tüketiciye tekrar satıyor. Bu daha yüksek fiyat, evin önceki sahibi ile anlaşılan fiyatın üzerine eklenen kişinin borçlanma vadesi göz önüne alınarak hesaplanan bir kar payı ve yatırılan peşinatı düşürmek suretiyle hesaplanıyor. Borç karşılığı olarak birinci derecede ve birinci sıradan ipotek teminatı alınıyor.

Bir başka İslami kriterlere uygun mortgage uygulaması kira yöntemi olarak geçiyor. Bu uygulama da temelde murabaha yöntemi gibi ilerliyor. Yani satın almak istenilen ev tespit edilip ilgili detaylarla katılım bankasına müracaat ediliyor. Katılım bankası, mortgage kredisi vermeyi uygun görmesi durumunda gayrimenkulü satın alıyor ve tüketici ile bir satın alma taahhütlü kira sözleşmesi yapıyor. Katılım bankası, tüketici ile yaptığı ödeme planında gayrimenkulün fiyatına eklenen vadeye bağlı kar payını hesaplayarak yapılan taksitleri ödemeye başlıyor. Yapılan kira sözleşmesi sonunda tüketici kalan bakiyeyi kapatacak ödemeyi gerçekleştirerek gayrimenkulün mülkiyetini üzerinde alıyor.” şeklinde devam etti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Mortgage İslami Mortgage Faizsiz Konut

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com