Türkiyedeki Ünlü Mimarlar | Emlakdanismanlari.com

Türkiyedeki Başlıca Eserlerin Yaratıcısı Türk Mimarlar

Yazar: Emre Çelik   27 Mart 2017            
 
Bazı yapıtlar, mimari eserler; üzerinden yıllar geçse de kendinden söz ettirir. Bunun sebebi görkemli olmalarının yanı sıra bu eserlere imza atan yetenekli usta mimarların da var o
 
 
 
   
 
Türkiye’deki Başlıca Eserlerin Yaratıcısı Türk Mimarlar!

Bazı yapıtlar, mimari eserler; üzerinden yıllar geçse de kendinden söz ettirir. Bunun sebebi görkemli olmalarının yanı sıra bu eserlere imza atan yetenekli usta mimarların da var olmasıdır. Ünlerini dünyaya yayan, muhteşem eserlerin yaratıcısı Türk mimarları bu yazımızda listeliyoruz.

1- Mimar Sinan

Koca Mimar Sinan Ağa olarak da bilinen usta mimar, 1489 – 1588 yılları arasında yaşayıp, hayatı boyunca harika yapıtlara imza atan önemli bir Türk kişilik olarak, sadece Türkiye’de değil dünyada da eserleriyle adından söz ettirmektedir. Camiiler, saraylar, medreseler ve köprüler başta olmak üzere 375 eseri bulunan Mimar Sinan, Edirne’de bulunan ve Dünya Kültür Mirası listesinde yerini alan Selimiye Camii’ni ustalık eseri olarak adlandırmıştır. Bunun dışında Süleymaniye Camii, Mihrimah Sultan Camii, Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi de önemli eserlerinden sadece birkaçıdır. 

2-Mimar Kemaleddin

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelenlerinden olan Mimar Kemaleddin; 1870 – 1927 yılları arasında yaşayıp, hayatı boyunca birçok önemli eserle adını duyuran bir diğer Türk mimarımızdır. 2009 yılından itibaren 20 Türk Lirası’nın arkasında portresi ve başlıca yapıtlarından olan Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası yer alıyor. Türbeler ve okul binaları başta olmak üzere kendisinin birçok önemli eseri bulunmaktadır.

3-  Vedat Tek

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan bir diğer mimarımız olan Vedat Tek, 1873 – 1942 yılları arasında yaşayıp, Osmanlı’nın son ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde birçok önemli esere imza atmıştır. Sanayi Nefise Mektebi’nin ilk Türk hocalarından olan mimarımız, ayrıca Türkiye’nin formel eğitim görmüş ilk Türk mimarı olmasıyla da ünlüdür. Ankara Palas, Haydarpaşa İskelesi ve tasarladığı kendi evi bilinen ünlü eserlerindendir.

4- Murat Kader

1970 doğumlu olan Murat Kader, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır. 3 yaşından beri mimar olma hayalini kurduğunu söyleyen Murat Kader, İki Design Group’u kurarak birçok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Yapım teknolojileri ve tasarım yönetimi de ilgi alanlarını oluşturmaktadır. 

5- Balyan Kardeşler

18. ve 19. yüzyıllarda hassa mimarı olarak, Osmanlı Devleti’nde yaptırılan birçok önemli esere imzalarını atan kardeşler Ermeni bir mimarlar ailesinden gelmektedir. Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Beyazıt Kulesi başlıca eserlerindendir. 

6- Ali Talat Bey

1869 – 1922 yılları arasında yaşamış olan mimarımız Ali Talat Bey’in birçok projesi Birinci Ulusal Mimarlık Akımı ile özdeşleştirilmiştir. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan Mimar Kemaleddin ile tanışması sonucunda, Fenni Mimari adlı eser hazırlamışlardır. Beşiktaş İskelesi, Üsküdar İskelesi ve Kuzguncuk İskelesi başlıca eserlerindendir. Fakat Üsküdar İskelesi yıkılmıştır.

7- Emre Arolat

1963 yılında doğan Emre Arolat, 1986 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ayrıca Türk mimar Emre Arolat, 1986 – 1987 yıllarında da ABD Washington D.C’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalışmıştır. Tek konutlar, kamusal ve özel yönetim yapıları, alışveriş merkezleri, müzeler, spor tesisleri, sanayi yapıları ve havalimanı dahil olmak üzere birçok alanda projeleri ve uygulamalara imza atmıştır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Türk Mimarlar Mimar Mimar Sinan Mimar Kemaleddin Vedat Tek Murat Kader Balyan Kardeşler Ali Talat Bey Emre Arolat

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com