Uluslararası Gayrimenkul Borsası Nedir | Emlakdanismanlari.com

Uluslararası Gayrimenkul Borsası Kuruluyor

Yazar: Emre Çelik   20 Mayıs 2017            
 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katılmış olduğu CEO Club toplantısında yaptığı açıklamalar ile gayrimenkul sektöründe alternatif finansman imkanları yaratmak amacı ile yeni b
 
 
 
   
 
Uluslararası Gayrimenkul Borsası Kuruluyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katılmış olduğu CEO Club toplantısında yaptığı açıklamalar ile gayrimenkul sektöründe alternatif finansman imkanları yaratmak amacı ile yeni bir projenin uygulanacağını, Uluslararası Gayrimenkul Borsası kurulacağını belirtti.

Çalışma Meclise Sevk Edilecek

CEO Club toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sektöründeki finansman yükünün bankacılık sistemi üzerinde olduğunu, alternatif bir finansman aracının uygulamaya konması yönünde çalışmaların yapıldığını açıkladı. Canikli, gayrimenkul sertifikası uygulamasının ardından şimdi de Gayrimenkul Borsası kurulması için hazırlanan projenin hayata geçirilmesine az bir zaman kaldığını belirti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi olan ülkelerin gönüllü katılımı ile kurulacak olan Uluslararası Gayrimenkul Borsası sayesinde, Türkiye’de bulunan herhangi bir gayrimenkulün dünyanın başka bir yerinde satışa sunulabileceğini vurgulayan Nurettin Canikli, projeye yönelik çalışmaların önümüzdeki günlerde Meclise sevk edileceğini de ekledi.

Gayrimenkuller El Değiştirecek

Uygulamadaki sistemden bahseden Nurettin Canikli, İSEDAK ülkesi olan bütün ülkelerin de katılımı için açık olduğunu belirterek,

“Gayrimenkul ile ilgili bir modeli, projeyi yakında hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği bir talimatla teknik bütün çalışmaları tamamladık. İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası. Aynı menkul kıymetler borsası gibi. Orada kâğıtlar, hisseler el değiştiriyor. Burada gayrimenkuller el değiştiriyor. Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Bu bir konut olabilir, bir arazi, bir proje, AVM olabilir. Bunu gayrimenkul satıcısı olarak borsaya fiyatı ile beraber aracı kurumlar vasıtasıyla giriyorsunuz. İSEDAK üyesi bütün ülkelere açık olacak şekilde fiyatı, bunu pazarlayabiliyorsunuz… Mekanizmayı kuruyoruz, yasal çalışmayı ileriki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz” şeklinde konuştu.
İsteyen İSEDAK Ülkesi Girebilecek

Nurettin Canikli, piyasanın dijital olacağını ve bu sebeple nerede kurulduğunun pek de bir önemi olmadığını, isteyen tüm İSEDAK ülkelerinin katılabileceğini belirtti. Canikli’nin sözleri;

“Dijital bir piyasa olacağı için nerede kurulacağının önemi yok. Ama Türkiye olarak bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak. 57 tane İSEDAK üyesi ülke var, isteyen ülke girecek. Kurucu ülke olarak katılmak isteyip de teknik altyapısı müsait olmayan ülkeler olursa, özellikle aracı kurumlarının lisanslama kapasitesi olmayan ülkeler olursa onlara lisanslama ve buna benzer her türlü teknik desteği doğrudan kendi ülkelerinde biz verebileceğiz.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Uluslararası Gayrimenkul Borsası

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

için kerim serr yazdı: 
"Merhaba benim 1800 m2 arsam var fakat iki tapulu tapunun biri 410m2 diğeri 1390m2 iki tapuyu birleş..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için cumali yazdı: 
"Merhaba, hacizden satın alınmış malı hemen bir başkasına satabilir miyiz? Satılamıyor ise ne yapabi..."

 

Yolu Olmayan Tarlaya Yol Alma Tarlaya Nasıl Yol Alınır 1572 için serkan yazdı: 
"merhaba izmir kemalpaşa bağyurdunda 4 dönüm kiraz bahçem var yola 15 metre nasıl yol ala bilirim te..."

 

için Eren yazdı: 
"Cevap : Emlak Danışmanları - 20.07.2017 14:25:00 Evinizi yaptırırken ruhsatı kendi üzerine yaptıy..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Hasan Taşkın yazdı:  "20/072017 Fortes firmasına doğal gaz döşemetmek için senet imzaladım ama şuan bazı sıkıntılar neden..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016