Vasiyet Nasıl Verilir, Sözlü ve Yazılı Vasiyet Nasıl Olur | Emlakdanismanlari.com

Vasiyetname Nasıl Verilir

Yazar: Emre Çelik   13 Aralık 2016    192        
 
 
Vasiyetname ile miras bırakmak kişinin ölümü hakkında sahip olduğu tasarrufları kimlere bırakmak istediğini yazılı ya da sözlü olarak beyan etmesidir ve Medeni Kanunun maddeleri
 
 
 
   
 
Vasiyetname Nasıl Verilir

Vasiyetname ile miras bırakmak kişinin ölümü hakkında sahip olduğu tasarrufları kimlere bırakmak istediğini yazılı ya da sözlü olarak beyan etmesidir ve Medeni Kanunun maddeleri ile belirlenmektedir. Vasiyetin bırakılması farklı pek çok yolla yapılabilmektedir. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni yazılı resmi bir vasiyet bırakmaktır.

Yazılı Vasiyetname

Yazılı vasiyetname miras bırakan kişinin el yazısı ile yazılabileceği gibi aynı zamanda resmi memur tarafından da kayıt altına alınabiliyor. Resmi vasiyetnamenin hazırlanabilmesi için 2 tanığın hazır bulunması gerekiyor ve resmi memur tarafından düzenleniyor. Resmi memur noter ya da sulh hakimi olabileceği gibi aynı zamanda kanun ile kendisine bu yetki verilen herhangi bir kişi de olabiliyor.

Resmi Memurun Görevi

Miras bırakan kişinin vasiyeti için resmi vasiyet seçeneğini seçmesi halinde resmi memur vasiyeti yazar ya da yazdırır ve daha sonra miras bırakan kişiye teslim eder. Miras bırakan kişi yazılı vasiyeti okur ve imzalar. Bunun ardından resmi memur vasiyetnameye imza atarak imza altına alındığı tarihi de yazarak tamamlar ve resmiyet kazandırır.

Tanıkların Görevi

Tanıkların görevi vasiyetnameyi bırakan kişinin bu vasiyetnameyi kendi rızası ile anlayarak beyan ettiğine şahitlik etmektir. Vasiyetin içeriği tanıkların önünde okunabileceği gibi aynı zamanda tanıklardan gizlenebilir. Bunun için vasiyetin imzalanmasının ardından tanıklar alınır ve miras bırakan kişi bu vasiyeti kendisinin yazdığını, içeriğini kabul ettiğini ve son arzusu olduğunu belirtir. Bunun ardından tanıklar bu duruma şahitlik ettiklerini beyan ederek vasiyeti imzalayarak resmiyet kazandırır.

Resmi Vasiyete Kimler Katılamazlar

Akıl sağlığı yerinde olmayan yani fiili ehliyeti bulunmayan kişiler ile kamu hizmetinden resmi mahkeme kararı ile uzaklaştırılan kişiler resmi vasiyete tanık ya da resmi memur olarak katılamazlar. Yine okuma yazma bilmeyen kişiler, miras bırakan kişinin eşi, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, üst soy ve alt soy hısımlarının tanık ya da memur olarak resmi vasiyete katılımları kabul edilmemektedir.

El Yazısı Vasiyetname

Miras bırakan kişinin el yazısı ile vasiyet bırakması halinde vasiyetin başından sonuna kadar tarihte dahil olmak üzere üzerinde yazan tüm ibareleri kendi el yazısı ile yazması yasal bir zorunluluktur. Miras bırakan kişi vasiyetini yazdıktan sonra yetkili memura, sulh hakimine ya da notere vasiyetnamesini saklanmak üzere teslim edebilir.

Sözlü Vasiyet

Sözlü vasiyet medeni kanunun 539. maddesi ile düzenlenmektedir. Buna göre miras bırakan kişinin yazılı vasiyet bırakmasını engelleyen savaş, ölüm tehlikesi, ulaşım imkanlarının uygun olmaması gibi nedenlerin ortaya çıkması durumunda yazılı vasiyet bırakmasına izin verilmektedir. Böyle bir durumun vuku bulması halinde miras bırakan kişi mirasını kimlere nasıl bölüştürmek istediklerini sözlü olarak iki tanığa anlatır ve o tanıklardan bunu yazılı bir belge haline getirmelerini ister. Bu gibi durumlarda tanıklardan biri hemen olayın tarihini kayıt altına alarak miras bırakan kişinin taleplerini yazar ve diğer tanığa da imzalatarak resmileştirir.


Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Vasiyetname Nasıl Verilir Vasiyetname Vasiyet Noter Resmi Vasiyete Kimler Katılamazlar El Yazısı Vasiyetname Sözlü Vasiyet

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için elif yazdı: 
"merhaba , benim sorum şu ,2b arazi , tarla niteliğinde birbirine bitişik 3 tane parselimiz var ve t..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Serkan yazdı: 
"Ortaklığın giderilmesinden 3.sahıs olarak yer aldık.parayı hemen yatırsak tapuyu hemen çıkartabilir..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Kenan arslan yazdı: 
"S.a 414 metre arsamız var bunun 158 metresi bizim en büyük hisse bizde bu arsanın tamamı nı almak i..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Ahmet yazdı: 
"Yer fiyati 10 gun icinde odenip kdv gec odenirse ne olur..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Mehmet yazdı:  "Tekrar merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir iki sorun daha olacaktı zahmet olmazsa. Kö..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016