Vasiyet Nasıl Verilir, Sözlü ve Yazılı Vasiyet Nasıl Olur | Emlakdanismanlari.com

Vasiyetname Nasıl Verilir

Yazar: Emre Çelik   13 Aralık 2016            
 
Vasiyetname ile miras bırakmak kişinin ölümü hakkında sahip olduğu tasarrufları kimlere bırakmak istediğini yazılı ya da sözlü olarak beyan etmesidir ve Medeni Kanunun maddeleri
 
 
 
   
 
Vasiyetname Nasıl Verilir

Vasiyetname ile miras bırakmak kişinin ölümü hakkında sahip olduğu tasarrufları kimlere bırakmak istediğini yazılı ya da sözlü olarak beyan etmesidir ve Medeni Kanunun maddeleri ile belirlenmektedir. Vasiyetin bırakılması farklı pek çok yolla yapılabilmektedir. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni yazılı resmi bir vasiyet bırakmaktır.

Yazılı Vasiyetname

Yazılı vasiyetname miras bırakan kişinin el yazısı ile yazılabileceği gibi aynı zamanda resmi memur tarafından da kayıt altına alınabiliyor. Resmi vasiyetnamenin hazırlanabilmesi için 2 tanığın hazır bulunması gerekiyor ve resmi memur tarafından düzenleniyor. Resmi memur noter ya da sulh hakimi olabileceği gibi aynı zamanda kanun ile kendisine bu yetki verilen herhangi bir kişi de olabiliyor.

Resmi Memurun Görevi

Miras bırakan kişinin vasiyeti için resmi vasiyet seçeneğini seçmesi halinde resmi memur vasiyeti yazar ya da yazdırır ve daha sonra miras bırakan kişiye teslim eder. Miras bırakan kişi yazılı vasiyeti okur ve imzalar. Bunun ardından resmi memur vasiyetnameye imza atarak imza altına alındığı tarihi de yazarak tamamlar ve resmiyet kazandırır.

Tanıkların Görevi

Tanıkların görevi vasiyetnameyi bırakan kişinin bu vasiyetnameyi kendi rızası ile anlayarak beyan ettiğine şahitlik etmektir. Vasiyetin içeriği tanıkların önünde okunabileceği gibi aynı zamanda tanıklardan gizlenebilir. Bunun için vasiyetin imzalanmasının ardından tanıklar alınır ve miras bırakan kişi bu vasiyeti kendisinin yazdığını, içeriğini kabul ettiğini ve son arzusu olduğunu belirtir. Bunun ardından tanıklar bu duruma şahitlik ettiklerini beyan ederek vasiyeti imzalayarak resmiyet kazandırır.

Resmi Vasiyete Kimler Katılamazlar

Akıl sağlığı yerinde olmayan yani fiili ehliyeti bulunmayan kişiler ile kamu hizmetinden resmi mahkeme kararı ile uzaklaştırılan kişiler resmi vasiyete tanık ya da resmi memur olarak katılamazlar. Yine okuma yazma bilmeyen kişiler, miras bırakan kişinin eşi, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, üst soy ve alt soy hısımlarının tanık ya da memur olarak resmi vasiyete katılımları kabul edilmemektedir.

El Yazısı Vasiyetname

Miras bırakan kişinin el yazısı ile vasiyet bırakması halinde vasiyetin başından sonuna kadar tarihte dahil olmak üzere üzerinde yazan tüm ibareleri kendi el yazısı ile yazması yasal bir zorunluluktur. Miras bırakan kişi vasiyetini yazdıktan sonra yetkili memura, sulh hakimine ya da notere vasiyetnamesini saklanmak üzere teslim edebilir.

Sözlü Vasiyet

Sözlü vasiyet medeni kanunun 539. maddesi ile düzenlenmektedir. Buna göre miras bırakan kişinin yazılı vasiyet bırakmasını engelleyen savaş, ölüm tehlikesi, ulaşım imkanlarının uygun olmaması gibi nedenlerin ortaya çıkması durumunda yazılı vasiyet bırakmasına izin verilmektedir. Böyle bir durumun vuku bulması halinde miras bırakan kişi mirasını kimlere nasıl bölüştürmek istediklerini sözlü olarak iki tanığa anlatır ve o tanıklardan bunu yazılı bir belge haline getirmelerini ister. Bu gibi durumlarda tanıklardan biri hemen olayın tarihini kayıt altına alarak miras bırakan kişinin taleplerini yazar ve diğer tanığa da imzalatarak resmileştirir.


Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Vasiyetname Nasıl Verilir Vasiyetname Vasiyet Noter Resmi Vasiyete Kimler Katılamazlar El Yazısı Vasiyetname Sözlü Vasiyet

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için faruk yazdı: 
"emlakci ile yapilan sozlesmede;ev sahibi tarafindan satilirsa da emlakci komisyon alacagi yaziyor.m..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Murat POLAT  yazdı: 
"5.000 tl lik bi senet alma durumum var senedi yaparken neye dikkat etmem gerek? Senedi yapıp vade ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için hasan yazdı: 
"mrhb bınkılıçdan 25000 m2 bır traldan 520 m2 yer aldık ve tapu tek kıçı ustune tek tapu verdıler. t..."

 

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer için Aytaç şeker  yazdı: 
"Merhaba 325 mt arazim var bunu 57 mt yan komşunu hamurlastirmadn benim arsama hiseli tapu yapmışla..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için zekai yazdı:  "merhaba biraz konu dışı olcak size sorum ama lütfen yardım edin bilginiz varsa.köyümüzde fındık bah..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016