157 görüntülenme / 16 Ekim 2014,Perşembe / Yorum: 0
Veraset İlamı Nedir?, Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset İlamı Nedir? Nasıl Alınır?

Bir kişinin hayatını kaybetmesi durumunda eğer bir vasiyeti varsa veraset ilamı gerekmektedir. Veraset ilamının amacı; kişinin mirasçılarının kim veya kimler olduğunun anlaşılmasıdır. Sulh mahkemeleri tarafından istenen bu belge vasiyet için mirasçıların kimler olduğunu listeleyen resmi bir belgedir.

Veraset Belgesi Olmaz ise ne olur?
Bu belgenin olmaması halinde mahkeme mirasçıları belirleyemeyecektir. Veraset ilamında adı bulunan her kişi mirasçı olarak değerlendirilmektedir. Tabi ki mahkeme kişinin mirasçılığının aksi yönünde bir karar vermedikçe. Bir de diğer önemli nokta ise veraset ilamında hangi mirasçının, hangi oranda miras alacağının yazmasıdır. Miras olarak kalan mal bir taşınmaz diyelim. Bu taşınmazdan kimin ne kadar pay alacağını belirlemek için de bu belgeye ihtiyaç vardır.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı sulh hukuk mahkemelerinden alınabilmektedir. Mahkemeye veraset ilamıyla ilgili bir dilekçe yazılır ve mahkemeye sunulur. Mahkeme sizin talebinizi karşılamak ve sizin mirasçı olup olmadığınıza karar verebilmek için ilgili nüfus idaresinden sizin nüfus bilgilerinizi talep ediyor.

Noterden Veraset İlamı Alınır mı?
Böylelikle mirasçı olup olmadığınıza hükmediyor. Noterden de veraset ilamı almanız mümkün. Notere veraset ilamı için başvuru yaptığınızda yine mahkemedeki gibi nüfus bilgilerinize bakılıyor ve mirasçı olup olmadığınıza karar veriliyor. Eğer mirasçıysanız veraset ilamı çıkartılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com
Yasal Uyarı : Sitemiz içerisinde bulunan her türlü içerik, yazı resim vb. gibi materyaller kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanamaz. Aksi durum söz konusu olduğunda, haklarımızın korunması adına hukuki hakkımızı saklı tutacağımızı beyan ederiz.


Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Emlak Danışmanları sitemize üye olarak daha fazla özellikten yararlanın

Forumları kullanabilir, profil oluşturup emlak ilanı verebilirsiniz

Wordpress