Türkiyede Aile İstatistiği Ailelerin Durumu | Emlakdanismanlari.com

Veriler Geldi Tek Kişilik Aileler Çoğaldı Yanlızlaşıyoruz

Yazar: Emre Çelik   11 Mayıs 2017            
 
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 2016 yılı aile istatistiklerinde, 2012 yılında 3,7 olan ortalama hane halkı büyüklüğünde düşüş yaşanarak 3,5 olduğu gözlemlendi.
 
 
 
   
 
2016 Yılı Aile İstatistikleri

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçları ile açıklanan aile istatistiklerinde, 2016 yılında ortalama hane halkı büyüklüğünün 3,5 olduğu gözlemlendi.

Ortalama Hane Halkı Büyüklüğü

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 2016 yılı aile istatistiklerinde, 2012 yılında 3,7 olan ortalama hane halkı büyüklüğünde düşüş yaşanarak 3,5 olduğu gözlemlendi. Ayrıca ortalama hane halkı büyüklüğünün en fazla olduğu il 6,7 kişi ile Şırnak olurken, Hakkari’de bu rakam 5,9 oldu. Hakkari’yi takip eden Şanlıurfa’da 5,8 kişi, Eskişehir, Balıkesir ve Tunceli’de 2,8 kişi ve Çanakkale’de 2,7 kişi olarak belirlendi.

Tek Kişilik Hane Halkı Oranında Artış

Adrese Dayalı Nüfus Kayı Sistemi sonuçlarına göre, ülkede çekirdek aileden oluşan hane halklarının oranı 2014 yılında yüzde 67,4 iken 2016’da yüzde 66,4 oldu. Ayrıca tek kişilik hane halklarının oranı da artış göstererek 2014 yılındaki yüzde 13,9 oranı 2016’da yüzde 14,9’a yükseldi.

Yalnız Ebeveyn ve Çocuklardan Oluşan Hane Halkı Oranı

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hane halkı oranı 2016 yılında İzmir’de yüzde 10, Adana’da yüzde 9,8 ve Malatya’da yüzde 9,7 olur iken, Bayburt’ta yüzde 5,8 ve Tokat’ta yüzde 5,9 oranında oldu.

Yalnız anne ve en az bir çocuktan oluşan hane halkı oranının en yüksek olduğu iller; yüzde 7,9 ile İzmir, yüzde 7,8 ile Adana, yüzde 7,7 ile Bingöl ve Hatay olurken en düşük iller de yüzde 4,5 ile Bayburt, yüzde 4,6 ile Ardahan ve yüzde 4,7 ile Tokat oldu.

Yalnız baba ve en az bir çocuktan oluşan hane halkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 2,6 ile Malatya, yüzde 2,5 ile Gümüşhane, yüzde 2,4 ile Iğdır ve Kilis olurken en düşük olduğu iller de yüzde 1,2 ile Nevşehir, Kayseri ve Tokat oldu.

Eşi ile Akraba Olanlar

2016 yılının aile istatistik sonuçlarına göre, 15 ve üzeri yaşlarda olup da evlenen kişilerin eşleri ile tanışmaları incelendiğinde, Türkiye genelindeki bireylerin yüzde 49,8’inin eşleri ile aile ve akraba çevresinden, yüzde 28,2’sinin komşu ve mahalle çevresinden, yüzde 10,3’ünün eşleri ile arkadaş çevresinden tanıştıkları gözlemlendi. 

Araştırma sonuçlarına göre, 15 yaş üzeri olup da evlilik deneyimi yaşayan kişilerin yüzde 23,2’sinin eşi ile akraba olduğu gözlemlendi. Akraba evliliklerinin en yaygın olduğu bölge yüzde 42,6 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi (Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt) olurken, akraba evliliklerinin en düşük olduğu bölge ise yüzde 8,9 ile Batı Marmara (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir ve Çanakkale) oldu.

Koruyucu Aileler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, 2016 sonuçlarında 15 yaş ve üzeri yaştaki bireylere koruyucu aile olma istekleri sorulduğunda, bireylerin yüzde 30,4’ünün koruyucu aile olmayı istediği, yüzde 53,5’inin koruyucu aile olmayı istemediği ve yüzde 16,1’inin de koruyucu aile olma hakkında bir bilgisi olmadığı gözlemlendi. Koruyu aile olmayı isteyenlerde erkeklerin oranı yüzde 28,2 iken kadınların oranı yüzde 32,6 oldu.

Bireyler Aileleri ile Mutlu

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarında, 18 yaş ve üzeri bireylerin kendilerini en fazla ailelerinin yanında mutlu hissettikleri gözlemlendi. 2016 yılında kendini ailelerinin mutlu ettiğini belirten bireylerin oranı yüzde 70,2 oldu. Erkeklerde bu oran yüzde 76,3 iken kadınlarda yüzde 64,3 oldu.

2016 sonuçlarına göre 15 yaş ve üzeri bireylerin yüzde 74,4’ünün ailelerini mutlu olarak beyan ettiği, yüzde 20’sinin ailesinin mutluluk düzeyinin ortalama olduğunu ve yüzde 5,7’sinin de ailesini mutsuz olarak beyan ettiği gözlemlendi.


Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Aile Ebeveyn Yaşam

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için faruk yazdı: 
"emlakci ile yapilan sozlesmede;ev sahibi tarafindan satilirsa da emlakci komisyon alacagi yaziyor.m..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Murat POLAT  yazdı: 
"5.000 tl lik bi senet alma durumum var senedi yaparken neye dikkat etmem gerek? Senedi yapıp vade ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için hasan yazdı: 
"mrhb bınkılıçdan 25000 m2 bır traldan 520 m2 yer aldık ve tapu tek kıçı ustune tek tapu verdıler. t..."

 

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer için Aytaç şeker  yazdı: 
"Merhaba 325 mt arazim var bunu 57 mt yan komşunu hamurlastirmadn benim arsama hiseli tapu yapmışla..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için zekai yazdı:  "merhaba biraz konu dışı olcak size sorum ama lütfen yardım edin bilginiz varsa.köyümüzde fındık bah..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016