Yatırımlık İçin Ev Almanın Kiraya Vermenin Püf Noktaları | Emlakdanismanlari.com

Yatırımlık Konut Alıp Kiraya vermek

Yazar: Emre Çelik   12 Ocak 2017    195        
 
 
EV alıp kiraya vermek isteyenlere, iyi bir haberimiz var. Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, ” bir taşla iki kuş ” vuruyorsunuz. Birikmiş nakit paranız olsa bile ban
 
 
 
   
 
Yatırımlık Konut Alıp Kiraya vermek?

EV alıp kiraya vermek isteyenlere, iyi bir haberimiz var. Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, ” bir taşla iki kuş ” vuruyorsunuz.
Birikmiş nakit paranız olsa bile banka kredisi faydalanarak ev alıp kiraya vermeniz fazladan avantajlı olabiliyor.

AVANTAJ NE?

Bir cümleyle açıklayalım; kira geliriniz sebebiyle, gelir vergisi ödemiyorsunuz.
Nasıl mı oluyor?

Açıklayalım.

1 – Kira geliri olanlar, bu gelirlerini beyan edip gelir vergisi ödemek zorundalar.
2 – Beyannamede bildirilen kira gelirlerinden, ” Doğru gider ” yöntemi seçilmek suretiyle, aşağıdaki indirimler yapılabiliyor.
a ) Konut kredisi sebebiyle ödenen faizlerin tamamı indirilebiliyor ( Gelir Vergisi Kanunu Md. 74/4 ) . Borçların faizlerini, yanlızca konut kirası elde edenler değil, işyeri kirası elde edenler de indirebiliyor.
b ) Kiraya verilen bir tane konutun satın alım bedelinin yüzde 5’i, 5 yıl zaman ile kira gelirinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74/4 ) .
c ) Bizzat kirada oturuyorsa, aldığı kiralardan ödediği konut kirasını da indirebiliyor ( GVK Md. 74/9 ) .
d ) Ayrı Olarak kiraya verilen evlerin; onarım ve sigorta giderleri, evin alım bedeli üzerinden hesaplanan yüzde 2 amortisman, emlak vergisi, kiraya verilen gayrimenkul amaçlı bir sözleşmeye, kanuna veya savcılık kararına istinaden ödenen kayıp, ziyan ve tazminatlar da kira gelirlerinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74 ) .Yatırım için ev almak

Aslında yatırım için ev almak, hem oturmak için ev almak konusunda yukarıda anlattığım araştırmaları yapmayı, hem de olaya farklı bir bakış açısı ile bakmayı gerektirir. Burada temel amaç mülkün gelir getirmesidir. Eğer kredi kullanılarak yatırım yapılıyorsa, mümkün olan en yüksek kira getirisi elde edilerek, mülkün alımıyla omuzlanan mali yükün azaltılması arzu edilmelidir. Ayrıca yatırım amaçlı konut alımında şehrin gelişen bölgelerine yatırım yapma fırsatı vardır. Böylece şehrin gelişen dinamiklerinden faydalanılır ve mülkün yıllar itibari ile yakalayacağı değer artış kazanımından istifade edilir.

Yatırım için mülk satın alırken, söz konusu gayrimenkulün bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli çok önemlidir. Çevrede mevcut, yapılmakta olan ve yakın ya da uzun vadede hayata geçecek projeler ile bu projelerdeki hane sayıları bölgedeki arz-talep dengesinin belirlenmesinde çok önemli rol oynar. Bölgede toplu taşıma imkânları henüz yoksa bile planlanan sistemler olması durumunda mülkün yatırım değeri artar. Alınan ya da alınması düşünülen gayrimenkulün hangi projenin içerisinde kaldığı, yasallığı, sosyal imkânları ve fiyat segmentleri yatırımı belirleyen önemli faktörlerdendir.

Ayrıca kentin arazi kullanım düzenlemeleri ile kentin büyüme ve gelişme yönü yatırım için düşünülen gayrimenkulün değerini etkileyen diğer faktörlerdendir.

Çok mülk üretilmiş bölgede mülkü kiralayacak yeteri kadar talep eden yoksa, siz ya kiraya veremeyip beklemek ya da mülkü değerinin altında kiraya vermek zorundasınızdır. 
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Emlak yatırımı Konut Kira

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Dursun yazdı: 
"Merhaba ben bir ev aldım tapuda hacizli cıktı satıcı borcumu odedim dedi kağıt gelmedi tapuya dedi ..."

 

için Aysegul karacavus yazdı: 
"Tek tapu 4 kardesiz tapu yu ayirabilirmiyz ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için VOLKAN UZUN yazdı: 
"1/1000 planda toplam 3300m2 tarla vasfındaki arsanın 5 hissesinden birisi 350 m2 bu 350 m2 yi alma ..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Resul yazdı: 
"Merhaba. Bizim 2008-2009 yılında fırınımızdan kalma senetlerimiz var. Borçlulardan şuan bir ödeme h..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için mahmut yazdı:  "iyi günler biz evi 2009 70 bin tl ye aldık kredili almıştık hiç bir vergisini ödemedik şimdi evi üz..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016