1+1 Daireler Artık Yeni Belirlenen Ölçülerden Daha Küçük Olamayacak 

1 Ekim 2017 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girecek olan Yeni İmar Yönetmeliği ile beraber konut ölçüleri yeniden belirlenmiş oldu. Belirlenen yeni ölçülere göre en çok merak edilen konulardan biride 1+1 daire inşaatı için getirilen sınırlama oldu. Peki yeni yönetmeliğe göre 1+1 daireler artık en düşük kaç metrekare olacak?

1+0 Daireler Artık Yapılamayacak 

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile beraber artık konut projelerinde 1+0 daireler olarak bilinen stüdyo daireler resmen yasaklanmış oldu. Yeni yönetmelik ile beraber müstakil konutlarda bundan sonra 1 oturma odası, 1 yatak odası, 11 mutfak ya da 1 pişirme alanı, 1 banyo ya da yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunması zorunluluğu getiriliyor. Bu nedenle de artık stüdyo daireler resmi olarak yasaklanmış oluyor.

En Küçük 1+1 Daire Metrekaresi Ne Olacak?

Yeni yönetmelik ile beraber en küçük 1+1 daire metrekaresi de belirlenmiş oldu. Buna göre en küçük 1+1 daire 28,5 metrekare olarak inşa edilecek. Yani inşa edilecek olan 1+1 daireler en düşük 28,5 metrekare olarak inşa edilecek.

Dar KenarıNet Alanı

1 oturma odası3.00 metre12 metrekare
1 yatak odası2.50 metre9 metrekare
1 mutfak veya yemek pişirme yeri1.50 metre3.30 metrekare
1 banyo veya yıkanma yeri1.20 metre3 metrekare
1 tuvalet1.00 metre1.20 metrekare

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz