Konut sektörünün yeni bir yola girmesi, canlanması için gayrimenkul sertifikasının yanı sıra yabancılara yapılan KDV’siz konut satışı da oldukça büyük bir rol oynuyor.Gayrimenkul

1 Nisan İtibariyle Yabancılara Konut Satışında KDV İndirimi Başladı
Konut sektörünün yeni bir yola girmesi, canlanması için gayrimenkul sertifikasının yanı sıra yabancılara yapılan KDV’siz konut satışı da oldukça büyük bir rol oynuyor.
Gayrimenkul sektörü temsilcileri, önümüzdeki aylarda konut satışlarının patlama yapmasını beklediğini belirtti. Bu konuda gayrimenkul sertifikaları önemli bir etken olurken, konut sahibi olmak isteyen yabancılara 1 Nisan Cumartesi tarihinden itibaren yapılacak olan KDV indirimi de oldukça önemli bir rol oynuyor. 
Bu konu hakkındaki görüşlerini belirten İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı olan Tahir Tellioğlu, açıklamalarını, “Bu uygulama gayrimenkul sektöründeki hareketlenmeyi tetikleyecektir. Hükümetin sektöre yönelik son dönemlerdeki adımlarını olumlu buluyoruz. Bu tür destekler artarsa elde edilecek verim de artar.” şeklinde yaptı. 
Ayrıca gayrimenkul sertifikaları ile konutları sahiplendirme uygulamasına da değinen Tahir Tellioğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Konut projelerinin süresine göre ki bu 24 veya 36 aylık gibi süreleri kapsıyor, sertifika sahipleri bu sertifikalarını belirtilen süre sonunda ya nakde çevirecekler ya da konut satın alacaklar. Özellikle uluslararası yatırımcıların ilgisini daha da çekebilmek adına uygulamadaki süre sınırı kaldırılmalı.”
Yabancılara KDV’siz Konut Satışı
Bu uygulamanın satışları oldukça önemli bir oranda arttıracağı bekleniyor. Ayrıca bunun için Türkiye’de yaşayan yabancıların taleplerini yerine getirecek sayıda ve nitelikle konut bulunduğunu belirten Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı olan Ali Taylan, bu uygulama hakkında açıklamalarını; “Konut satışlarının hareketlendiği yaz aylarına yaklaştığımız düşünüldüğünde bu kararın olumlu etkisi daha belirgin görülecektir.” şeklinde yaptı.
KDV’siz konut sahibi olanlar, Türkiye’de sahip oldukları gayrimenkullerini ilk bir yıl içerisinde satamayacak. Aksi halde zamanında alınmamış olan vergi, taraflarından tahsil edilecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.