10 Kattan Yüksek Binalarda Yangın Önlemi

Londra’da 24 katlı binada meydana gelen yangında, dış cephe kaplama malzemesinde kullanılan plastik köpüğün içerisindeki PIR maddesinin yangının önüne geçememesi üzerine Türkiye’deki yangın yönetmeliğine de dikkat çekildi.

28.5 Metre Üzerinde Yasak

Türkiye’deki yangın yönetmeliğine göre, 28.5 metre üzerinde yüksekliği bulunan binaların dış cephesi için plastik köpük kullanılması yasaklanıyor. 28.5 altı yükseklikte olan binalarda ise dış cephe tamamen plastik köpükle kaplanıyor olup, zeminin üzerinde bulunan 1.5 metre ve pencere kenarlarının yanmaz taş ve cam yünü ile çevrilmesi kuralı konuyor.

Tespit Edilen Kusurlu Binalar Var

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, yangın yönetmeliğine göre aykırı olsa da on kat üzeri yüksekliği bulunan cephelerde plastik köpüğün tespit edildiğini ve durumun bildirildiğini, “Bir kamu hastanesi ve bazı 10 katın üzerindeki rezidanslarda plastik köpük malzeme tespit ettik. İlgili birimlere durumu bildirdik” sözleri ile açıkladı.

Türkiye’deki Yangın Yönetmeliği Daha İyi

Ertuğrul Şen, FPA’nın teknik direktörü Dr. Jim Glockling’in değerlendirmelerine yorumunu şu şekilde yaptı;

“FPA yangının cephe kaplama malzemesinden kaynaklı yayıldığını düşünüyor. Londra’daki yanan binanın dış cephesinde kullanılan malzemenin adı ise ‘PIR’ diye yazılan yangın geciktirici malzeme. Ancak yangının yükü çok fazla olduğu için bu yangın geciktirici malzeme de yangının büyüklüğüne dayanamıyor. Yangın geciktirici malzeme ‘PIR’ ise poliüretan dediğimiz köpük şeklinde bir plastik maddenin içerisine konuluyor. Poliüeratanın kendisi yanıcıdır. Ama içerisine geciktirici malzeme katıldığında yangını bir süre geciktirebiliyor.
Yangın geciktirici malzemesi ‘PIR’ Türkiye’de kullanılmıyor. Çünkü yangın mevzuatımız buna izin vermiyor, uygun da değil. Londra’daki yangın yönetmeliği uygun görüyorsa bizim yönetmeliğimiz daha iyi demektir. Bu maddenin dış cephe mantolamada kullanılması beni çok şaşırttı. Türkiye’de bu ürünü üreten sanayici yok. Çünkü piyasası çok az. Yanıcılık hassasiyeti olduğu için de piyasası yok. Terasa May’in de söz konusu yangın yönetmeliğini inceletme talimatı vermesi de burada bir sorun olduğunu gösteriyor”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz