10 yıllık kira sözleşmesi nasıl feshedilir? Kira sözleşmesi feshi nasıl yapılır? Yeni düzenleme ile beraber 10 yıllık kira sözleşmelerinde gerekçe göstermeden feshedilebilecek. Fesih şartları nedir? İşte tüm detaylar…

10 yıllık kira sözleşmesi nasıl feshedilir?

Kiracılık kanunları kapsamında düzenlenmiş olan 6098 sayılı Borçlar Kanunu’na göre, ev sahipleri istediği zamanda kiracısını evden çıkaramaz. Ancak yeni düzenleme ile bu duruma bazı değişiklikler getirildi. Bundan böyle ev sahipleri 10 yıllık kira sözleşmesini bir gerekçe göstermeden fesh edebilecek. Bu uygulama ise Kanun’da 374. maddede bulunuyor. Peki 10 yıllık kira sözleşmelerinde nasıl feshi yapılacak?

10 yılı dolduran kira sözleşmesi feshi

Ev sahipleri sözleşme feshi için 3 ay önceden yazılı bir şekilde kiracıya bu durumu bildirmesi gerekiyor. Böylelikle sözleşme feshi yapılabiliyor. 10 yıllık kira sözleşmesinde feshi durumu için kanun şu şekilde ifade edilmekte:

Konut yada çatılı işyeri kiracıları bakımından kiracı, belli bir süre sözleşmelerinde süre bitiminden en az 15 gün içerisinde bir bildirim yapmadıkça, sözleşme aynı şartlara uygun bir yıl için uzatılmış olarak kabul edilir. Kiraya veren, sözleşme bitimini öne sürüp sözleşmeyi bitiremez. Ancak on yıllık uzama süresi bitiminde mül sahibi, bu süreyi izleyen her uzama yılında en az üç ay önceden bildirimde bulunarak, bir gerekçe göstermeden sözleşmeyi fesh edebilir.

Belli olmayan kira sözleşmelerinde ise, kiracı her zaman kiraya veren kişi ise başlangıçtan on yıl geçtikten sonra, hükümlere uyulduğu taktirde sözleşme sona erebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz