10 Yıllık Kiracılık Hakları Nelerdir?

 

Günümüzde her il ve ilçede milyonlarca insan kiracı olarak yaşamını sürdürmektedir. Kiracılık önceki zamanlarda biraz daha zor olup, ne sözleşme, ne belge, ne de yasal bir düzenek olmaksızın eve girilmekteydi. Fakat yapılan düzenlemelerden sonra kiracılık ve ev sahipleri için zorunlu olan pek çok hak çıkmış olup, bu haklardan birisi de 10 yıllık kiracılık hakları olarak belirlenmiştir. Bu hak 1 Temmuz 2017 tarihinde uygulanmaya başlanmış olup, senelerdir aynı evde oturan pek çok kişiyi de ilgilendirmektedir. 10 yıllık kiracılık hakları nelerdir, kiracılar en fazla kaç ay içinde tahliye olması gerekir gibi pek çok soru da mağdur olan kiracılar tarafından merak edilmeye başlanmıştır. Buna göre ise biz kanunların belirlediği maddeleri sizler ile paylaşarak sorularınıza yanıt vermiş olacağız.

MADDE 347-

Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır.

Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez.

Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.

Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.

1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren on yıllık kiracıların sebepsiz tahliyesi ile ilgili esaslar 4 Şubat 2011 tarihinde 27836 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Borçlar Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’da yer alan geçici 2. maddede yer alıyor.

GEÇİCİ MADDE 2 –

(1) Bu Kanunun 1 inci maddesinin son cümlesi hükmü bir defaya mahsus olmak üzere, bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce Türk Borçlar Kanununun 347 nci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde öngörülen kira sözleşmelerinden on yıllık uzama süresi dolmamış olmakla birlikte geri kalan süre beş yıldan daha kısa olanlar hakkında, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl; on yıllık uzama süresi dolmuş olanlar hakkında da yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl sonra uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz