Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde emlak vergilerinin belirlenmesinde uygulanacak olan rayiç bedelleri için belediyelerin takdir komisyonları toplanarak bir karar ver

Belediyelerin Emlak Vergisi Rayiç Bedeli Muamması Devam Ediyor
Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde emlak vergilerinin belirlenmesinde uygulanacak olan rayiç bedelleri için belediyelerin takdir komisyonları toplanarak bir karar vermişti. Her belediyenin kendi takdir komisyonunca belirlenen bu oranlar bazı bölgelerde oldukça astronomik rakamlara ulaşırken yaşanan tartışmalar ve belirsizlikler ise itiraz süresinin dolmasına az bir süre kala ayyuka çıktı. 
Rayiç Bedeli Yüzde 245 Oranında Artan İlçeler Var
 
Bazı bölgelerde belediyelerin takdir komisyonlarınca yapılan artışın oldukça astronomik düzeyde tutulması ise vatandaşların büyük tepki göstermesine neden oldu. Öyle ki İstanbul Beykoz Belediyesi bazı bölgelerde rayiç bedelini yüzde 245 seviyesinde arttırırken en düşük artış oranı yüzde 45 oranında yaşandı. İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından yapılan rayiç bedel artışı ise yüzde 135 seviyesinde gerçekleşti. Çankaya Belediyesi Oran ilçesinde yer alan villaların rayiç bedellerini yüzde 220 oranında arttırırken bazı bölgelerde bu oran yüzde 33 seviyesine kadar geriledi. 
100 Lira Ödeyen 280 Lira Emlak Vergisi Ödeyecek 
Yapılan yeni düzenleme ile beraber bazı bölgelerde bu yıl 100 lira emlak vergisi ödeyen vergi mükellefleri 2018 yılında 280 lira ödemek zorunda kalacak. Yine bu tutar 2019, 2020 ve 2021 yıllarında kademeli olarak artış gösterecek. Fahiş artışın yaşandığı bölgelerde yaşayan kişilerin 7 Eylül tarihine kadar itiraz haklarını kullanmaları gerekiyor. Bu tarihin geçmesi durumunda itiraz hakkı kaybedilecek ve yeni rayiç bedelleri otomatik olarak kabul edilecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.