1.397 Belediye Emlak Vergisi Zammı İçin Geri Adım Attı

Belediyelerin kendi takdir komisyonları bünyesinde belirlenen emlak vergisi yeniden değerleme oranlarında yaşanan fahiş artışlar büyük tepkilere neden olmuştu. Yoğun itiraz alan ve astronomik zamlar yapan bazı belediyeler ise loşuna bu aşırı tepki sonucunda geri adım atmak zorunda kaldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal 2017 yılı için belirlenen değerin ancak yüzde 50’si kadar zam yapılabileceğini bir kere daha vurguladı.

Yeni Düzenleme İle 1.397 Belediye Geri Adım Attı 

Vatandaşlardan gelen yoğun tepki karşısında hükümet belediyeler ile vatandaşlara arasında yaşanan bu soruna müdahale etme kararı almıştı. Yapılan değişiklik ile beraber hükümet vatandaşları emlak vergisi değerleme artış oranı için koruma altına alırken sayıları 1.397 olarak açıklanan çok sayıdaki belediye söz konusu yasal düzenlemenin adından geri adım attı.

Fahiş Emlak Vergisi Ödemek Zorunda Değilsiniz 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal yapılan müdahalenin ardından yüzde 300’e varan artış nedeniyle mağdur olacak olan 3 bin vatandaşın bu mağduriyetlerinin giderildiğini müjdeledi. Büyükşehir belediyeleri yine emlak vergisi hesaplaması yaparken tavan fiyatları dikkate alacak ve vatandaşı mağdur etmemeye çalışacak. Getirilen yeni düzenleme ile beraber artık belediyelerin takdir komisyonlarının belirlediği oran ne olursa olsun vatandaş bir önceki dönem ödediği emlak vergisin en fazla yüzde 50’sine tekabül eden tutar için zam ödemesinde bulunacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz