Topçam Tüneli Trafiğe Açıldı!

 

Topçam Tüneli ilk olarak Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelmiş olan konular arasında yer alırken, 2. Abdülhamid zamanında ise bu tünele ait olan 600 kilometrelik proje çizilmiş olup, şimdi ise bu tünel tamamlanarak trafiğe açılmıştır. 148 yıllık bekleyiş Topçam tünelinin açılması ile son bulmuştur.

 

148 Yıllık Bekleyişte Mutlu Son!

 

Karadeniz- Akdeniz yolu projesi olarak uzun yıllardır gündem de yer alan Topçam tüneli, Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak olup, Ordu etabında bulunmakta olan bu tünelin açılışın da kurban kesildi. Bu açılış sırasında Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, konuşmasında eski ismi ile Dereyolu olduğunu belirtirken, şimdi ise Karadeniz- Akdeniz yolunun yaklaşık olarak 148 yıllık bir hayal olduğunu dile getirdi.

 

Yolun Turizm ve İhracata Büyük Katkısı

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, yol hakkında yaptığı açıklamada aslında bu yolun 50 ili dolaylı şekilde ilgilendirdiğini söylerken, Karadeniz kapılarını İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e kadar açılacağını dile getirdi.

 

Yol 818 KM Olacak!

 

Projenin en zor kısmı ise Ordu’da bulunmakta olup, 818 km olan yolda Ordu üzerinde 15 km 25 tünelin olacağı konusunda açıklama geldi. Ordu’dan bu yola ait 100 km yol geçecek olup, bunun için de Karadeniz- Akdeniz yolu büyük bir kısmının Ordu’da olacağı görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz