Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir açıklama yaparak ilerleyen zamanda 6.7 milyon konutun daha kentsel dönüşüme girmesinin şart olduğunu ve 1.5 milyon konutu acil yani öncelikli bir şekilde dönüşüme girmesinin gerektiğini belirtti. Bu bakımdan yılda 300 bin konutun yapılması gerektiğini dile getirdi.

1.5 milyon konut dönüşümü acil!

Murat Kurum, ülkemizde dönüşümü yapılması beklenen 6,7 milyon konut içerisinden 1,5 milyon konutun acil yani öncelikli olduğunu dile getirdi. Bu bakımdan yıl içerisinde 300 bin konutun yapılması ve ilerleyen 5 yıl içerisinde ise kalanların dönüştürüleceğini dile getirdi. Bu 300 bin konutun yüzde 10’luk bir kısmının TOKİ tarafından dönüştürüleceği belirtildi. Kalan kısımları ise yüzde 50’ye kadar faiz desteği ile yerel yöntemlerle yapılacak.

Kurum, ayrıca 67 ili yakından ilgilendiren 240 aya kadar vade imkanı sunan sosyal konut projesi kapsamında Çanakkale’de de İntepe bölgesinde inşaat çalışmalarının başladığını ve 583 TL taksiyle bu konutlardan kişilerin ev alacaklarını dile getirdi. Konutlar için yapılan başvuruların ise 200 bini aştığı belirtildi.

TOKİ tarafından yüzde 22’lik bir indirim başlıyor!

Kurum, ayrıca sözlerinde 21 Mart gününden itibaren TOKİ’den ev alanlar ve borçları devam eden vatandaşları ilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre borçlarını kapatmak isteyen kişiler 19 Nisan 2019’a dek yüzde 22’lik bir indirime sahip olabilecek.

Bakan Kurum’un bu açıklamalarına göre 1,5 milyon konuttan 300 bini bir yıl içerisinde ve kalan kısmı ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Buna ek olarak TOKİ borçlarını kapatmak isteyenler için gelen yüzde 22’lik indirim için borçlarınızın devam etmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz