160 Bin Ayakçı,Kayıt Dışı Emlakçı Var! Artık Bıktık!

Gayrimenkul alım satımında yüksek kazanç olması iştahları kabartıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, işi tanımayan çoğu insan emlakçılık yapmaya başladı ve kayıt dışılık tavan yapmış durumda. Emlak müşavirleri bu insanları piyasadan arındırmak istiyor …

Piyasaki Konut ihtiyacları gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu gereksinimler sebebiyle, inşaatlar artarken, gayrimenkul piyasasındaki hareketlilik kızlı bir şekilde devam ediyor. Bununla birlikte, emlakçılar arasında ‘kayıt dışılık’ en büyük sorun olmaktan ileri gitmiyor. Bu durum aynı zamanda ev alanları da etkilemektedir.. Marmara Emlak Müşavirleri Başkanı Adnan Yeşiltaş, “Emlakçıyı ve vatandaşı korumak için Emlak Kanunu’nun bir an önce çıkması şart” diye belirtti.

Emlakçılarda İtibar Sorunu Yaşanıyor

Hülya Çaylak’ın Posta Gazetesi’nden haberi uyarınca Adnan Yeşiltaş, emlak mesleğinin “Herkes emlakçı oldu. Biz bu kişileri ‘ayakçı’ olarak adlandırıyoruz” dedi. Yeşiltaş, “Komisyon ücreti satışta alıcıdan ve satıcıdan ayrı olmak üzere yüzde 3. Kirada ise yıllık kiranın yüzde 12’si. Ayakçılar buna sadık kalmıyor. 500 bin liralık evi 550 bine satıp üstüne bir de komisyon alıyor” dedi.

Kapıcılarda, Berberlerde bile Sertifika Var

Maliyeye kayıtlı olmayıp herhangi bir ticari faaliyeti olmayan kişilere  sertifika verilmemesi gerektiğini söyleyenYeşiltaş, “160 bine yakın gayri resmi emlakçı var, parayı veren herkeste bir sertifika var Kapıcı, hatta berberlerde dahi bu sertifikalardan var. Bunlar haricinde çok uluslu yabancı sermaye emlak firmaları var, çünkü yerel emlakçılar piyasada kalamıyor, Emlakçılar da kurumsallaşmalı, aksi durumda bakkal esnafları gibi gibi yok olacaklar. ” diye belirtti

Tapu Harçlarında İndirime Gidilmeli

Tapu sicilinde emlakçılar için ayrı bir alan olması gerektiğini söyleyen Yeşiltaş, “Gizlice para saymak zorunda kalıyoruz. Kapkaç olayları yaşanıyor. Ayrıca tapu harçları da çok yüksek. Harç, satılan rakamın binde 2’si olarak alınıyor. Örneğin 100 bin liralık bir dairede alıcıdan. ve sancıdan 2000 lira olmak üzere 4000 lira harç alınıyor. Oranın yüksek olması, vatandaşı eksik beyan vermeye zorluyor. Oran binde 1 olmalı. ” diye belirtti.

İstanbul Emlakçılar Odası Seçimi 18 Şubatta Yapılacak

İstanbul Emlakçılar Odası seçimleri 18 Şubatta gerçekleşeceğini belirten Yeşiltaş “80 bin civarında tescilli gayrimenkul danışmanı var, bu emlakçıların sorunlarını çözmek için çalışacağız.Meclisin önündeki her emlak acentesini davet edip haklarını arayacağız “dedi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz