Ev Alım Satım Vergisi Ne Kadar 2018

Ev satın alıp satan vatandaşlar bu süreçte bazı masraflarla karşı karşıyadırlar. Peki, ev alıp satmanın maliyeti nedir?  

2018’de ev satın alım harcı ne kadardır? 

Evi satın alan ve satan kişiler, bu işlemi ilgili tapu müdürlüklürinden yapacaklarını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Tapudan randevu alınır, gerekli belgeler hazırlanır ve harçların ödenmesi ile birlikte ev satın alma ve satış işlemi tamamlanır.

Bu süreçte ödenmesi gereken masraflar hem alıcı hem de satıcıyı ilgilendirir. Alıcı, tapu bedelini kendi payına düşeni, satıcıda kendi payına düşeni öder. Anlaşmaya bağlı olarak da bu masraflar bir tarafa yüklenilebilir. Tapu’ya ödenen döner sermaye ücretini alıcı öder. Satıcı satıcının satışından doğan gelir vergisini satıcının satın alma tarihinden itibaren 5 yıl içinde ödemekle yükümlüdür.

Ev satın alma vergi hesaplama 2018

Tapu harcı hesaplaması
Tapu harçları, gerçek alım fiyatı üzerinden yüzde 20 oranında ödenir. Alıcının yüzde 20’sini, satıcı 20’sini öder ve toplamda ise yüzde 40‘ı ödenir.

Tapu sicil sermayesi hesaplaması
Arazi sahipleri (alıcı olan kişiler )sadece döner sermaye maliyetleri için ödeme yapıyor. Bu fiyat 2018 yılında 103.50 TL olarak ödeniyor. Döner sermaye ücretleri bölgeye göre değişiklik gösterebilen ücretler olduğunu unutmayın.

Değer artış kazancı vergisi hesaplaması
Değer Artışı ile ilgili kazanç vergisi, gayrimenkul satın alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde satılıyorsa ödenir. Bu vergi, istisna sınırından daha yüksek kazananlar öder. 2018 yılı katma değer vergisi için istisnai limit 12 bin TL‘dir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz