18 Uygulaması Nedir, Bu uygulama Nasıl Yapılır?

Aslında 18 uygulaması, imar hukukundaki 18. madde uygulamasıdır. Bu maddeye göre, imar alanında bulunan arsaların, üzerinde bina olup olmaması ve sahiplerinin onayını aranmadan yollar ve kamu kuruluşlarına veya belediyelere ait arsalarla birleştirilmesi, bunların tekrardan imar planına uygun hale getirilip parsellere ayrılmasına belediyeler bakmaktadır. Bu belirtilen alanlar belediyenin ilgilenmekle zorunlu olduğu alanların dışında ise bu durumda yetki valiliklere verilmektedir.

Belediye ve valiliklerce düzenlenen bu arazilerin ve arsaların yüz ölçümlerinden yeteri kadar alan, düzenleme sebebi ile ortaya çıkan değer artışları karşılığında düzenleme ortaklık payı olarak düşülebilir. Maddeye göre, alınacak düzenleme ortaklık payı arsanın veya arazinin düzenlemeden önceki yüz ölçümlerinin yüzde 40’ini geçemez.

18 Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu maddenin genel amacı imar planlamasıdır. Yani kadastral bir bölgenin, arazinin imar planlarına göre tekrar düzenlenmesidir. Bir şehrin gelişmesindeki en büyük etken imar planlamasıdır. İmar planlaması yapılmayan şehirlerde gelişme kaydedilemez. Bu sebepten dolayı da belediyelere ve valiliklere imar hukukundaki 18. madde ile imar planlamasını yapabilme yetkisi verilmiştir.

Eğer doğru ve düzgün yapılan bir imar planı varsa, o şehirde çarpık kentleşmeden eser kalmamaktadır. Bu yüzden de 18. madde uygulaması büyük önem taşımaktadır. Tabi ki bu maddeye itiraz hakkınızda bulunmaktadır. Mahkemelere yapacağınız başvurularla 18. maddeye itiraz etme hakkınız vardır.

İmar Planı 18. Madde Uygulamasında Kamuya Ayrılacak Yerler

18. Madde Uygulamasında yapılan Düzenleme Ortaklık Payı ile düzenlenen alanlar, yol, park,meydan, otopark, çocuk bahesi, yeşil saha, ibadet yeri, karakol gibi umuma açık gibi alanlar yapılabilir. 18. Uygulamasında kamu için ayrılan halkın yararında bulunan umumi hizmetlerden ve bu hizmetler ile alakalı tesislerden farklı amaçlarla kullanılamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz