18 Yaşından Küçüklere Verilen Tapuya Satılamaz Şerhi Konulur Mu?

 

Ülkemizde taşınmaz malların kayıtlarını tapu dairesi tutmaktadır. Tapu dairelerinde yapılan taşınmaz devirlerinde işlemler tapuyu devreden ve devir alan kişilerin ya da bu kişilerce vekalet verilen kişiler tarafından gerçekleştirilir. İşlemi yapan kişinin medeni kanunları kullanma hakkını elde etmiş olması için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Peki, 18 yaşından küçüklere tapu verilir mi ve bu verilen tapuya satılmaz şerhi konulabilir mi?

18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilebilir Mi?

 

 

Medeni Kanun kapsamında yer alan maddeler gereğince 18 yaşından küçüklere tapu devri yapılabilmesi için çocuğun yasal vasilerinin onayı gerekmektedir. Yani tapu devri yapılacak olan 18 yaş altındaki çocuğun annesi, babası ya da bunların olmadığı durumlarda yasal varis bu işlemi yapmaya yetkilidir.

Anne ile babanın boşanmış olması durumunda hâkim tarafından velayet kime verildiyse işlem bu kişi tarafından yapılır. Anne ya da babadan birinin yaşı 18’den küçük olan çocuğa bağış yolu ile tapu verecek olması durumunda ise çocuğu temsil edecek anne ya da babanın yanı sıra birde özel vasinin tapu devir işlemine katılması gerekir. Ancak anne ve babanın sağ olması ve beraber tapu dairesine gelmesi durumunda sadece anne ve babanın 18 yaşından küçük çocuğuna taşınmaz alması mümkündür.

18 Yaşından Küçük Çocuğa Verilen Tapuya Satılamaz Şehri Konulabilir Mi?

 

 

Ne yazık ki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 18 yaşından küçük çocuklara verilen tapunun üzerine satılamaz şerhi konulmasına izin vermemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz