Ayda 180 Binden Az Adım Atan Emlakçıya Ceza

 

Çin’de gündeme gelen habere göre ayda 180 bin adımdan az atan şirket, çalışanlarına ceza veriyor. Times gazetesine göre Guangzhou’da bir emlakçı çalışanlarına atmadıkları her adım başına 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesiyor.

Şirket Tepkileri Üzerine Topladı

 

Çalışanlarına maddi yaptırım uygulayan şirket eleştirilerin hedefi oldu. Information Times gazetesine röportaj yapan şirket çalışanlarından birisi belirtilen 180 bin adımın tamamlanabilmesi için aralıksız mesaiye kalmamız gerekiyor. Mesaiye kalmazsak belirtilen görevi yerine getirmek mümkün değil diyerek sözlerine şu şekilde devam etti. ‘’ Çalıştığımız şirketin daha fazla egzersiz yapmamızı istemesini doğal olarak karşılıyorum. Adım hedefini tutturmak için uyuyarak dinlenmem gereken zamanı ayarlayamıyorum. ‘’ dedi.

Çin’de LiuFengmao adında bir hukuk firmasında çalışan birisi, şirketin elemanlarının performansını bu şekilde ölçüyor olması yasal bir statü değil. Şirket bu konuyla ilgili ileride bir hayli uğraşmak zorunda kalabileceğini belirtiyor.

Liu sözlerine şu şekilde devam etti. ‘’ şirket çalışanları mesai dışında da yürüyebilirler ancak olası bir yürümeye bağlı kaza geçirilmesi iş kazası olarak belirtilebilir.’’ dedi.

Çin’de İlk Değil!

 

Çin’de geçtiğimiz yıl personellerine 10 bin adım atma zorunluğu getiren bir teknoloji şirketi de bulunuyor. Congqing şirketinin tepki alması üzerine açıklama yapmıştı. ‘’ performans ölçütü olarak kullanıyoruz. ‘’

Ülkede bu uygulamaya veya benzer uygulamaların şirketlerin çalışanların maaşlarından kesinti yapmak için uyguladıkları çirkin bir yöntem olarak değerlendiriyor.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz