200m² Dubleks Dairenin Maliyeti Ne Kadar?

Metrekare başına inşaat maliyeti, Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl yeniden belirlenir. Bu yıl 200 metrekarelik bir dubleks yapının maliyeti nedir?

Dubleks, içinde merdiven bulunan iki katlı evler olarak bilinir. Dubleks evler, özellikle de çocuklar, büyük aileler tarafından tercih edilir. Birinci katta mutfak, oturma odası bazen bir oda, üst katta yatak odası ve banyo bulunduğu bir yatak odası mevcut

Dubleks Dairelerin Çeşitleri Nelerdir?

Ters dubleks

Kış mevsiminde evin en kolay şekilde ısıtılması seçeneği ile tercih edilir. Ters çift yönlü muhafazada, salon ve mutfak genellikle girişin üst katında bulunur. Bu evlerin yatak odaları alt kattadır. Alt katlarda, genellikle dubleks dairelerde küçük bahçeler de vardır.

Bahçe dubleksi

Bahçe dubleks evlerine bahçe dubleksleri denir. Bahçe dubleks evlerin giriş katında mutfak, ıslak zemin ve genellikle yatak odası var, ters dubleks yapılarına benzer, salon alt katlarda yer alıyor.

Çatı dubleksi

İkinci kattaki daireler dubleks ev olarak ifade edilir. Bu dairelerin üst katlarında 1 yatak odası ve teras, ıslak zeminler, alt katta mutfak ve salon bulunmaktadır.

 

 

2018 için Dubleks inşaat maliyeti ne kadar ?

Bir ev inşaatı maliyeti binanın dış yüzü çarpılarak metre kare normal inşaat maliyeti bulunur. Bir dubleks evin maliyeti aynı zamanda dubleksin toplam boyutuyla hesaplanır.

Asansör, ısıtma ya da klima tesisatı ücretleri metrekarelerin normal inşaat maliyetine dahil değildir.

Merkezi ısıtma, klima ve asansör kurulumu söz konusu olduğunda, bu fiyatlara ısıtma ya da klima için yüzde 8, asansör için yüzde 6 eklenir.

2018 Dubleks Yapılarda  inşaat metrekare Birim Fiyatları

200 metrekarelik bir maliyet Yapılacak olarak inşa edilen ev, 2018 yılı için metrekare başına inşaat maliyet tarifesine göre aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

Lüks İnşaat Çelik Karkas Binası

Min: 2409,04

Max: 2568,98

Orta: 2489,01 x 200 = 497 bin 802 lira

1. Sınıf İnşaat Çelik Karkas Bina

Min: 1592,30

Maks.: 1717,96

Orta: 1655,13 x 200 = 331 bin 26 lira

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz