655 Bin Bina Enerji Kimlik Belgesi Aldı

2017 yılı Mayıs ve Ekim ayları arası dönemde, binaların enerji verimliliğini gösteren Enerji Kimlik Belgesi’ni alan bina sayısı 107 bin 95 olurken, 2011 yılından bu yana kimlik alan bina sayısı ise 655 bine ulaştı.

Enerjinin Yüzde 37’si Binalarda Kullanılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; sürdürülebilir, çevreye duyarlı, alt yapısı tamamlanmış, insanların daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı yaşayabileceği şehirler için en önemli konulardan bir tanesi binalarda tüketilen enerjinin verimli kullanılması oluyor. Yaz aylarında soğutma, kış aylarında ise ısıtma ihtiyacına bağlı olarak elektrik enerjisi talebi artıyor. Ülkemizde enerjinin yaklaşık yüzde 37’si binalarda kullanılıyor.

Enerjiyi ve Enerji Kaynaklarını Koruma Hedefi

655 bin Enerji Kimlik Belgesi’nin 175 bin adedinin 2017 yılı içerisinde alındığı biliniyor. Binalarda daha bilinçli ve verimli enerji kullanımının hedeflendiği belirten yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Binalarda enerjiyi, uygun cihaz ve sistem tasarımlarıyla en verimli şekilde kullanmak, kullandığımız enerjiyi ve enerji kaynaklarımızı korumak hedefimizdir. Ayrıca, atık enerjiyi sisteme geri kazandırarak enerji kayıplarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ile ülkemizin fosil kaynaklı enerji talebini azaltmak amaçlarımız arasındadır.”

Belge Zorunluluğu

2011 yılından önce yapı ruhsatı almış olan tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğunun 2017 yılından itibaren geçerli olması bekleniyordu. Ertelenen karara göre 2020 yılından itibaren söz konusu belgeye sahip olmayan binalar için alım ve satım işlemleri yapılmayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz