Güncelleme : Tapu harçları şuan Yüzde 3 olarak indirilmiştir.Tapu harcı indirimleri yıl sonuna kadar bu indirimin devam etmesi bekleniyor

Tapu Harcı masrafları ne kadar?

 

Konut alım-satım işlemleriniz sırasında, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, hem tapu harcına esas matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabı yönünden önemlidir.

Konut alım satımlarında tapu harcı; emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, alım satım sırasında, alıcı ve satıcı tarafından açıklanan değer üzerinden, yüzde 4 oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı hesaplanmakta, binde 20‘şer oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Tapu Harcı nasıl hesaplanır?

 

Konut alacaksınız veya satacaksınız. O halde tapu harcı masrafınızın ne olacağını merak ediyorsunuz demektir. Bu haberde ‘Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorunuzun yanıtını örnekler eşliğinde bulabilirsiniz.

Gayrimenkul alım – satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında tapu harcı geliyor. Ya da halk literatüründeki adıyla ‘tapu masrafı’. 2012 yılı mevzuatlarına göre bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı alınıyordu. Ödenmesi gereken bu miktarın yarısı alıcı yarısı da satıcı tarafından ödeniyordu. Bu da şu demek oluyordu? Gayrimenkulun satış bedelinin binde 16.5’ini alıcı, binde 16.5’lik kısmını ise satıcı ödüyordu.

2017-2018  yılında ise söz konusu mevzuatta değişiklik yapıldı. Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alacak veya tam tersi satacaksanız, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(%2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödeyeceksiniz. Toplam tapu masrafı telafuz edilirken bazen Binde 40 bazende Yüzde 4 şeklinde farklı telafuz edilebildiği için karışıklığa sebebiyet verebilir. Şunu baştan belirtmeliyiz ki Binde 40 ile Yüzde 4 arasında hiç bir fark yoktur. Binde 40 telafuzu tapu dairesinden geldiği hiç bizler buna yüzde 4 tapu harcı diyoruz.

Konunun daha net algılanması adına aşağıdaki somut örnekleri baz alarak tapu harcı için cebinizden ne kadarlık bir miktar çıkacağını görebilirsiniz. ‘İşte Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorusunun yanıtları..

500 bin TL’lik evin tapu harcı nedir?

 

 

500 bin TL’lik bir evin satışında ki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilmiş ise alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 10 bin TL olur. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin binde 20’si oranında olduğu için 500 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 10 bin TL rakamına denk gelir. Ve bu oran alandan ve satandan ayrı ayrı tahsil edilir. Ancak altını çizmekte fayda var; bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil olmuyor. Bu masraflar için de yaklaşık 150 – 200 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.

Binde 20 terimine çok takılmayın Binde 20’nin daha basit yazılmış şekli Yüzde 2 yani %2’dir

Bu ücret eğer aralarında bir anlaşma sağlanmamışsa genel olarak “alıcı” tarafından ödenir.

2017-2018  de Tapuda Döner Sermaye Ücretleri Değişti !

 

 

2013 ün son ayında tapuda döner sermaye harçlar normalde 105 TL iken 2016 ya girilmesi ile birlikte döner sermaye ücretleri 120-TL olarak belirlenmiştir. Yapılan işlemler artık döner sermaye işlemlerine 120-TL olarak yansımaktadır. Fakat bununla birlikte tapu harç masrafları henüz değişiklik göstermemiştir.

Her Sene Tapu Harcı Masrafları Artar mı?

 

 

Tapu harçları devletin öngördüğü durumlarda yasalara göre artış gösterir. 2013 de %4 iken 2014 te %6 ya çıkma söz konusu değildir. Tapu Harçlarının artışı senelere tabi olmayıp Tapu Müdürlüğünün belirlediği tarife üzerinden devam eder ve bu yönetmelik değişmedikçe kaç sene geçerse geçsin tapu masrafları aynı oranda kalır.

Emlak ve Vergi Masrafları Tapu Harcı ve Gelir Vergisi

 

 

Gayrimenkul satışından elde edilen kazanç belli koşullarda, ‘değer artış kazancı‘ kapsamında gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Satış sırasında tapuda gösterilen değer, gelir vergisine tabi tutulacak kazancın hesabında dikkate alınacağından önemlidir.

Konutun satış bedeli ile maliyet bedeli arasındaki fark (elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler ve ödenen vergi ve harçlar da bulunan değerden çıkartılacaktır) “Değer Artış Kazancı” olarak vergilendirilmektedir. Eğer konut, satın alındıktan 5 yıl sonra satılırsa “Değer Artış Kazancı” vergisinden muaftır.

2009 yılında, konutun satışından elde edilen gelirlerin 7.600 TL’si “Gelir Vergisi”nden muaftır. Bu tutarın üzerinde oluşan kazançlar ise, aşan tutara göre %15-35 oranlarında vergilendirilmektedir.

Konuyu toparlama açısından, 2017-2018  yılı tapu devirlerinde harç ve döner sermaye ödemeleri şu şekildedir.

Tapu harcını kim öder? alıcı mı Satıcı mı?

 

 

Resmi olarak tapu harçları yüzde 2 alıcı yüzde 2 satıcı şeklinde ödeme yapar yine döner sermaye ücreti satıcı üzerine makbuz çıkar.

Tapu harcı masrafı 1000 de 40 yani %4 tür. Acının ödemesi gereken rakam %2 olurken satıcının ödemesi gereken tapu harcı %2 olarak aralarında paylaşması gerekmektedir.

Tabi eğer satıcı tapu masraflarına karışmayacağını beyan ederse ve alıcıda bunu kabul ederse tapu harçlarını ve döner sermaye ücretlerini alıcı şahıs öder. Tapu harçlarının hala kimin ödeyeceği ile ilgili tereddütleriniz varsa tapu harçlarını kim öder sayfamıza bakabilirsiniz.

 

Tapu harç bedelini nasıl düşük öderim?

 

 

Tapu harç masrafları toplamda yüzde 4 olduğu ve bunun birçok alıcı ve satıcıya göre yüksek olduğunu bilmekteyiz. Harç masraflarını ödeyemen insanların satıştan vazgeçtiklerine zaman zaman şayit olabiliyoruz. Yukarıda belirttiğimiz 500.000 TLlik bir satış için toplam ödenmesi gereken harç masrafı 20.000 TLdir. Bu harç rakamı ciddiye alınmayacak bir rakam değil. Bununla birlikte bu bedeli düşürmek isteyebilirsiniz. Önermesek de bunun bazı yöntemleri var. Tapuda gerçek satış yerine belediyedeki rayiç bedel üzerinden rç masrafı gösterebilirsiniz. Böylelikle masraflarınız yarı yarıyadan daza fazla düşecektir.

 

Tapu harcını rayiç bedelden gösterirsem ne olur?

 

 

Aslına bakarsanız hiç birşey olmaz. Rayiç bedel bir nevi tapu harcı indirimi gibi bir destektir. Belediyelerde taşınmazların bedeli her zaman gerçek değerlerinden 3 te 1 oranında düşüktür. Örnek olarak 300 bin TL’lik bir taşınmazın rayiç bedeli 100 Bin TL olabilmektedir. Bu rakam aslında bir nevi tapu alım satımlarında gerçek değeri göstermiyorsanız bari belirttiğimiz rakamdan aşağıda göstermeyin diye konulan bir limit olduğu kanatindeyim. Dolayısıyla peşin alım satımlarda rayiç bedeli rahatlıkla gösterebilir ve tapu masraflarını düşürebilirsiniz.

 

Bu arada rayiç bedeller ile alakalı yeni çıkan ve ilginizi çekebilecek bir haberimizi de sizinle paylaşmak istiyorum. Tapu alım satımlarında rayiç bedeli gösterirken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Ben anlamam rayiç bedelinde aşağısında göstereceğim !

 

Tapu alım satımı yapacaksınız ve maddi imkanlarınız minimum seviyede. Baktınız ki rayiç bedelden ödeseniz dahi maddi durumunuz el vermiyor. Rayiç bedelden aşağı bir rakam yazmak içinizden geçebilir. Aslında böyle bir durum çok mümkün görünmüyor. Tapu satış esansında satış memuru belediyeden aldığınız rayiç bedelinde yazan rakamı kontrol ederek sizin bu rakamdan aşağı bir rakam yazmamanız için uyarır. Bu durumda ancak satış memuruun gözden kaçırmış olması gerekir. Tapu beyan değerini rayiç bedelin altında göstermek adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

Hala cevabını bulamadın mı?

 

Lütfen konuya yorum bırak uzmanlarımız cevaplasın!

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


45 YORUMLAR

 1. Merhabalar benim sizden öğrenmek istediğim sıfır daire alımında inşaat firmasından tapu masrafı nasıl ödenir yarı yarı ya mı yoksa alıcı tarafından mı? iyi çalışmalar kolay gelsin…

 2. Merhaba, 2014 yılında ölen babamın üzerine görünen ve halen yaşadığımız evi üç kardeş ve anne toplam dört mirasçı üzerimize almak istiyoruz. Bunun için yapılması gerekenler nedir ve harcayacağımız para örneğin beş yüz bin tl’lik bir ev için ne olur?

  Cevabınız için teşekkür ederim.

 3. Merhaba yeni yasadan yararlanıp yapi kayit belgesi edindik. Simdi ruhsat ve tapu almak istiyoruz. Işin bundan sonraki kısmıyla ilgili hiç bilgimiz yok. 6 daire 1 dükkan olarak 30 bin kadar bi meblağ tuttu. Peki şimdi tabu harcı odicekmiyiz ? Odiyeceksek neye gore odeyecegiz? Bilginiz varsa bizise aydınlatırmısınız? Teşekkürler..

  • Merhaba,
   Artık tapu harcı ödemeyeceksiniz, Belediyeye giderek varsa projenizi onaylatarak tapuya göndereceksiniz. Tapuda gelen evraklar doğrultusunda yapıdaki bağımsız bölümleri kat mülkiyetli tapuya çevirecek.

 4. İş yeri aldım tapu harcını ve döner sermayeyi ödedim tapuda satıcı kişi satmaktan vazgeçti tapu harcını geri alabilitmiyim alırsam nasıl almam gerekiyor

  • Merhaba, tapu harcınızı geri alabilirsiniz. Gelir İdaresi başkanlığına bir dilekçe yazılması gerekiyor. Tau işlemini hangi blgede yaptıysanız o tapu dairesine giderek işlemin iptal olduğunu ve ödenen harç ve damga vergilerinin geri alınması ile ilgili bir dilekçe yazmasını söyleyin. gerekli detayı orada size vereceklerdir.

 5. Selam babam evi üzerime yapmak istiyor anladığım kadarıyla rayiç belgesi alıp tapuda bunun %3 ünü ödememiz gerekiyor değil mi? Ve hala %3 olarak indirimde değil mi bu bedeller?

  • Merhaba,
   Rayiç bedel üzerinden de gösterebilirsiniz. Rayiç bedel üzerinden göstermek zorunlu değil bu konuda yanlış anlaşılmak istemeyiz. Önerimiz gerçek değeri üzerinden göstermenizdir. Bunun haricinde tapu harçları şuan %3 olarak ödeniyor.

 6. Merhaba biz kayseri ye 1997 de ev yaptırdık arsa nın tapusu bizim ama evi tapuya işlemedik imar barışından 13.500 TL çıktı ev iki katlı 680 metre kare sorum şu bizim yararlanacabileğimiz başka kanun var mı imar barışından başka

 7. 3000 metre karelik bir alanda bulunan bag yeri diye gösterilen ama normalde mahhalle yapılmış ve ben bu 3 bin lik yerden 120 metre kare tapu almak icin ne kadar harç öderim

  • Merhaba, Tapu harcı belirlenmesinde taşınmazların cinsinin bir önemi yoktur. Tapu satışa müsait ise arazilerde Binde 40 Konut ve iş yerlerinde 30 Ekime kadar Binde 30 ödersiniz.

 8. Iyi gunler bes katli bir bina zamaninda iki ortakla yapiliyor ama tapi bir kisi uzerine ayirmak istesek ne yapmamiz gerekiyor ne kadar ucret oderiz

  • Merhaba,

   Öncelikle binanın tapuda nasıl gözüktüğüne bakmak lazım. Tüm daireler kat mülkiyetine geçmiş ise burada yapılacak şey daireleri eşit olarak paylaştırarak resmi olarak diğer ortağa aktarılabilir. Tamamiyle müstakil bir bna vasfı taşıyorsa tek tapu var demektir. Bu tapuya 1/2 hisse oranında ortak olunması gerekir. Tapu harcının ne kadar tutacağı ile alakalı devir alınacak olan mülkiyetin rayiç bedellerini bilmemiz gerekir

   • Merabalar biz imar barışından yararlanıyoruz bide evlere kendi üstümüze tapularını alıyoruz çevre şehircilik bakanlığına daire başı 3500 lira yatırdık tapulara ne kadar harç bedeli yatırırız

    • Tapular için, proje bedeli ve tapuya işleme bedeli olarak bazı ücretler var fakat tapu harcı diye bir harç ödemesi olmayacak. Bu arsa tapusundan kat mülkiyeti tapusuna geçiş şekilde düşünülmesi gerekiyor.

 9. Sözleşmede tüm vergi harc ve masrafları satıcı tarafından ödenecek diye sözleşme imzalandı bu durumda alıcı tapu masrafı ödermi

  • Merhaba, herhangi bir taşınmazı yabancı brine de devretseniz akrabanıza da devretseniz satış işlem yaparken her zaman Binde 40 oranları ile tapu harcı ödersiniz. Tapu harçları için herhangi bir indirim söz konusu değildir

 10. İyi günler, adım murat ve türkiyeden ev almak istiyorum. Daha önce hiç ev almadım, alırken nelere dikkat etmeliyim, neyi ve hangi kuralları bilmeliyim? Alacağım ev şahıstan, ben parasını elden verip tapumuda elden almak istiyorum, yani kredisiz. Ama bunu 3 veya 5 taksitle ödüyeceğim çünkü hollandadan bir anda paranın hepsini getiremiyecem. Noterde işlemler yaptırmalımıyım?
  Bana yardımcı olursanız sevinirim, cevabınızı bekliyorum ve ne yapacamı. Selamlar saygılar

 11. Alene haksız bir vergi uygulaması. Normalde devlete evin ilk satışında hem kdv hem de gelir vergisi ödeniyor, bu vergi evin değerinin içerisine giriyor. Devlet bu vergileri hiç almamış gibi, alım satım vergisini evin değer artışı üzerinden değil, toplam değeri üzerinde alıyor.Bir başka deyişle daha önce veriglendirmiş olduğu kısım üzerinden tekrar vergi alıyor. Diyelim ki evin değeri hiç artmadan satıldı, bu durumda evin değerinin yüzde 4 ünü devlete kayıt parası(haraç) olarak veriyorsunuz. Yani devlet yapmış olduğunuz işlemle sizi alenen zarara uğratıyor. Bu işlemi 5 kez yapsanız devlete evin değeri hiç artmadığı halde değerin yüzde 20 si kadar vergi ödemiş olacaksınız. Kayıt için evin değerinin yüzde 4 ünü istemek hiçbir şekilde adil bir uygulama değil. Bu tutar maktu olmalı, yani işlem harcı olarak yeknesak bir şekilde uygulanmalı, değere bağlı bir alım satım vergisi hiçbir şekilde adil değildir.

  • Tapu harçlarının yüzde 4 olması evet gerçekten genel anlamda yüksek bir rakam. Önceden rayiç bedellerden kabul görürken şimdi maliye alım satım harçları için artık gerçek satış bedellerinin gösterilmesi için baskı yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz