2017-2018 Tapu Harcı Masrafları

/ 9 Kasım 2017 / 263.059 / 29 Yorum
2017-2018 Tapu Harcı Masrafları

2017-2018 Tapu Harcı masrafları ne kadar?

Konut alım-satım işlemleriniz sırasında, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, hem tapu harcına esas matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabı yönünden önemlidir.
Konut alım satımlarında tapu harcı; emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, alım satım sırasında, alıcı ve satıcı tarafından açıklanan değer üzerinden, yüzde 4 oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı hesaplanmakta, binde 20’şer oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Tapu Harcı nasıl hesaplanır?

Konut alacaksınız veya satacaksınız. O halde tapu harcı masrafınızın ne olacağını merak ediyorsunuz demektir. Bu haberde ‘2017-2018  Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorunuzun yanıtını örnekler eşliğinde bulabilirsiniz.
Gayrimenkul alım – satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında tapu harcı geliyor. Ya da halk literatüründeki adıyla ‘tapu masrafı’. 2012 yılı mevzuatlarına göre bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı alınıyordu. Ödenmesi gereken bu miktarın yarısı alıcı yarısı da satıcı tarafından ödeniyordu. Bu da şu demek oluyordu? Gayrimenkulun satış bedelinin binde 16.5’ini alıcı, binde 16.5’lik kısmını ise satıcı ödüyordu.
2017-2018  yılında ise söz konusu mevzuatta değişiklik yapıldı. Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alacak veya tam tersi satacaksanız, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(%2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödeyeceksiniz. Konunun daha net algılanması adına aşağıdaki somut örnekleri baz alarak tapu harcı için cebinizden ne kadarlık bir miktar çıkacağını görebilirsiniz. ‘İşte 2017-2018  Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorusunun yanıtları..
 

500 bin TL’lik evin tapu harcı nedir?

500 bin TL’lik bir evin satışında ki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilmiş ise alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 10 bin TL olur. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin binde 20’si oranında olduğu için 500 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 10 bin TL rakamına denk gelir. Ve bu oran alandan ve satandan ayrı ayrı tahsil edilir. Ancak altını çizmekte fayda var; bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil olmuyor. Bu masraflar için de yaklaşık 150 – 200 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.
Binde 20 terimine çok takılmayın Binde 20’nin daha basit yazılmış şekli Yüzde 2 yani %2‘dir
Bu ücret eğer aralarında bir anlaşma sağlanmamışsa genel olarak “alıcı” tarafından ödenir.

2017-2018  de Tapuda Döner Sermaye Ücretleri Değişti !

2013 ün son ayında tapuda döner sermaye harçlar normalde 105 TL iken 2016 ya girilmesi ile birlikte döner sermaye ücretleri 120-TL olarak belirlenmiştir. Yapılan işlemler artık döner sermaye işlemlerine 120-TL olarak yansımaktadır. Fakat bununla birlikte tapu harç masrafları henüz değişiklik göstermemiştir.

Her Sene Tapu Harcı Masrafları Artar mı?

Tapu harçları devletin öngördüğü durumlarda yasalara göre artış gösterir. 2013 de %4 iken 2014 te %6 ya çıkma söz konusu değildir. Tapu Harçlarının artışı senelere tabi olmayıp Tapu Müdürlüğünün belirlediği tarife üzerinden devam eder ve bu yönetmelik değişmedikçe kaç sene geçerse geçsin tapu masrafları aynı oranda kalır.

Emlak ve Vergi Masrafları Tapu Harcı ve Gelir Vergisi

Gayrimenkul satışından elde edilen kazanç belli koşullarda, ‘değer artış kazancı’ kapsamında gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Satış sırasında tapuda gösterilen değer, gelir vergisine tabi tutulacak kazancın hesabında dikkate alınacağından önemlidir.
Konutun satış bedeli ile maliyet bedeli arasındaki fark (elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler ve ödenen vergi ve harçlar da bulunan değerden çıkartılacaktır) “Değer Artış Kazancı” olarak vergilendirilmektedir. Eğer konut, satın alındıktan 5 yıl sonra satılırsa “Değer Artış Kazancı” vergisinden muaftır.
2009 yılında, konutun satışından elde edilen gelirlerin 7.600 TL’si “Gelir Vergisi”nden muaftır. Bu tutarın üzerinde oluşan kazançlar ise, aşan tutara göre %15-35 oranlarında vergilendirilmektedir.
Konuyu toparlama açısından, 2017-2018  yılı tapu devirlerinde harç ve döner sermaye ödemeleri şu şekildedir.
Tapu harcı masrafı 1000 de 40 yani %4 tür. Acının ödemesi gereken rakam %2 olurken satıcının ödemesi gereken tapu harcı %2 olarak aralarında paylaşması gerekmektedir.
Tabi eğer satıcı tapu masraflarına karışmayacağını beyan ederse ve alıcıda bunu kabul ederse tapu harclarını ve döner sermaye ücretlerini alıcı şahıs öder.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları (29 Yorum)

 1. Merhaba biz kayseri ye 1997 de ev yaptırdık arsa nın tapusu bizim ama evi tapuya işlemedik imar barışından 13.500 TL çıktı ev iki katlı 680 metre kare sorum şu bizim yararlanacabileğimiz başka kanun var mı imar barışından başka

 2. 3000 metre karelik bir alanda bulunan bag yeri diye gösterilen ama normalde mahhalle yapılmış ve ben bu 3 bin lik yerden 120 metre kare tapu almak icin ne kadar harç öderim

  • Merhaba, Tapu harcı belirlenmesinde taşınmazların cinsinin bir önemi yoktur. Tapu satışa müsait ise arazilerde Binde 40 Konut ve iş yerlerinde 30 Ekime kadar Binde 30 ödersiniz.

 3. Iyi gunler bes katli bir bina zamaninda iki ortakla yapiliyor ama tapi bir kisi uzerine ayirmak istesek ne yapmamiz gerekiyor ne kadar ucret oderiz

  • Merhaba,

   Öncelikle binanın tapuda nasıl gözüktüğüne bakmak lazım. Tüm daireler kat mülkiyetine geçmiş ise burada yapılacak şey daireleri eşit olarak paylaştırarak resmi olarak diğer ortağa aktarılabilir. Tamamiyle müstakil bir bna vasfı taşıyorsa tek tapu var demektir. Bu tapuya 1/2 hisse oranında ortak olunması gerekir. Tapu harcının ne kadar tutacağı ile alakalı devir alınacak olan mülkiyetin rayiç bedellerini bilmemiz gerekir

  • Merhaba,
   Arsa babanınız üzerine olması tapu harcı açısından herhangi bir değişiklik yaratmaz, notmal Binde 40 tapu harcını ödemek durumundasınız.

 4. Sözleşmede tüm vergi harc ve masrafları satıcı tarafından ödenecek diye sözleşme imzalandı bu durumda alıcı tapu masrafı ödermi

  • Merhaba, herhangi bir taşınmazı yabancı brine de devretseniz akrabanıza da devretseniz satış işlem yaparken her zaman Binde 40 oranları ile tapu harcı ödersiniz. Tapu harçları için herhangi bir indirim söz konusu değildir

 5. Iyi gunler ben 150.000milyra ev aldim 40milyar pesin verdim 110milyar kıredi cekecegim benim tapu masrafim nekadar olur acaba

 6. İyi günler, adım murat ve türkiyeden ev almak istiyorum. Daha önce hiç ev almadım, alırken nelere dikkat etmeliyim, neyi ve hangi kuralları bilmeliyim? Alacağım ev şahıstan, ben parasını elden verip tapumuda elden almak istiyorum, yani kredisiz. Ama bunu 3 veya 5 taksitle ödüyeceğim çünkü hollandadan bir anda paranın hepsini getiremiyecem. Noterde işlemler yaptırmalımıyım?
  Bana yardımcı olursanız sevinirim, cevabınızı bekliyorum ve ne yapacamı. Selamlar saygılar

 7. Alene haksız bir vergi uygulaması. Normalde devlete evin ilk satışında hem kdv hem de gelir vergisi ödeniyor, bu vergi evin değerinin içerisine giriyor. Devlet bu vergileri hiç almamış gibi, alım satım vergisini evin değer artışı üzerinden değil, toplam değeri üzerinde alıyor.Bir başka deyişle daha önce veriglendirmiş olduğu kısım üzerinden tekrar vergi alıyor. Diyelim ki evin değeri hiç artmadan satıldı, bu durumda evin değerinin yüzde 4 ünü devlete kayıt parası(haraç) olarak veriyorsunuz. Yani devlet yapmış olduğunuz işlemle sizi alenen zarara uğratıyor. Bu işlemi 5 kez yapsanız devlete evin değeri hiç artmadığı halde değerin yüzde 20 si kadar vergi ödemiş olacaksınız. Kayıt için evin değerinin yüzde 4 ünü istemek hiçbir şekilde adil bir uygulama değil. Bu tutar maktu olmalı, yani işlem harcı olarak yeknesak bir şekilde uygulanmalı, değere bağlı bir alım satım vergisi hiçbir şekilde adil değildir.

  • Tapu harçlarının yüzde 4 olması evet gerçekten genel anlamda yüksek bir rakam. Önceden rayiç bedellerden kabul görürken şimdi maliye alım satım harçları için artık gerçek satış bedellerinin gösterilmesi için baskı yapıyor.