2017 Aralık Kira Artış Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan üretici fiyat endeksi verilerine göre, 2017 yılının Aralık ayında tüketiciye yapılacak olan kira zammının oranı belli oldu.

2017 Aralık ÜFE Oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2017 yılının Kasım ayında bir önceki aya kıyas ile yüzde 2,02 oranında; bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile yüzde 13,91 oranında; bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 17,30 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 oranında artış gösterdi. Bu verilere göre 2017 yılının Aralık ayında tüketicilere yapılacak olan kira zammı oranı yüzde 15,38 olarak belirlendi.

Kira Bedeli Hesaplama Örneği

Aralık ayına kadar bin TL olan kira bedeli, yeni dönemde şu şekilde hesaplanacak;

Mevcut kira bedeli: bin TL

Kira zam oranı: yüzde 15,38

Kira zam bedeli: 153,8 TL

Zamlı kira bedeli: 1153,8 TL.

Döviz Olan Kira Bedeli

Kira sözleşmesinde, kira bedeli yabancı bir para birimi olarak kararlaştırılmış ise beş yıl geçmediği takdirde herhangi bir değişiklik uygulanmıyor. Beş yılın geçmesinin ardında kira bedelinin belirlenmesinde uygulanan hüküm şu şekilde yer alıyor;

“Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.”

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz