2017 Arsa Tapu Harcı

Sahip olduğunuz arsayı satmak ya da yeni bir arsa satın almak isterseniz bu işlemleri arsanın adres olarak bağlı olduğu tapu dairesinden yapmanız gerekmektedir. Yapılan bu devir işlemlerinde ise devir işleminin tutarına bağlı olarak değişen tutarlarda arsa tapu harcı ödenmesi gerekir. Her yıl yeniden belirlenen arsa tapu harcı 2017 yılında ne kadar ödenecek?

Arsa Tapu Harcı Ne Kadar?

Ödenecek olan arsa tapu harcı yapılacak olan devir işlemi esnasında tapu dairesi yetkilisi tarafından belirleniyor. Bu bedelin yanı sıra aynı zamanda tapu döner sermaye ücreti de isteniyor. Bu masrafların ödenmesi ve devrin yapılmasına mani olan bir durumun bulunmadığının tespit edilmesi halinde arsa tapu devri gerçekleştiriliyor ve satış işlemi tamamlanıyor. Tahsil edilecek olan tapu harcı ise hem satıcı taraftan hem de alıcı taraftan tahsil edilmek üzere binde 20 olarak uygulanıyor.

Tapuda Arsa Satışı İçin Gerekli Belgeler 

Satıcıdan İstenen Belgeler 

  • Tapunun aslı ya da fotokopisi
  • Yeni çekilmiş 1 adet vesikalık resim
  • Üzerinde kimlik numarası yazılı olan kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Vergi borcunun olmadığını gösteren belge
  • Tapu sahibinden başkası satışı gerçekleştirecekse tapu sahibinin o kişiye verdiği vekâletname

Alıcıdan İstenen Belgeler

2 adet resim
Üzerinde kimlik numarası yazılı olan kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
Alış işlemini bir başkası yapacaksa ona yetki verdiğini gösteren vekâletname

 Daha Detaylı Bilgi İçin : Tapu Harçları yazımızı takip edebilirsiniz

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz