Bilindiği üzere Tapu Dairelerinde yapılan tapu devir işlemleri karşılığında belirlenen oranlarda damga vergisi tahsil edilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından yapılması planlanan

2017 Damga Vergisi 
Bilindiği üzere Tapu Dairelerinde yapılan tapu devir işlemleri karşılığında belirlenen oranlarda damga vergisi tahsil edilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından yapılması planlanan yeni değişiklikler ile beraber artık damga vergisi oranları için Tapu Dairesinden tahsil edilecek olan tutarın belirlenmesinde taşınmazın yer aldığı bölge, taşınmazın sınıfı, metrekaresi ve taşınmazın olduğu ilçenin durumu gibi farklı kriterlere göre karar verilecek. 
Damga Vergisi % 7,5 Oranında Arttırıldı
Daha önce karar alınarak Resmi Gazete de yayımlanan karar ile beraber yüzde 7,5 oranında arttırılmıştı. Tapu harcı ve damga vergisi yapılan tüm tapu devir işlemlerinden istisna durumların söz konusu olmadığı hallerde tahsil edilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda “Tapu ve kadastro işlemlerine ilişkin harç ve damga vergilerinin, 1.1.2017 tarihinden itibaren 492 sayılı Harçlar Kanunu ile 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa göre çıkarılan ve 27.12.2016 tarihli ve 29931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 78) ve Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 61) ekinde yayımlanan tarifelere göre tahakkuk ve tahsil edilmesi gerekmektedir.” İfadelerine yer verilerek bilgilendirmede bulunulmaktadır. 
“Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliğinin (Seri No: 61) “Maktu damga vergisi tutarları ile azami tutarın belirlenmesi” başlıklı 3/2 maddesi; “24/12/2016 tarihli ve 29928 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 20/12/2016 tarihli ve 2016/9641 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 2 nci maddesi ile 1/1/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere, Damga Vergisi Kanununa ekli (1) sayılı tabloda yer alan kağıtlar için 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dâhil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.