2017’de Deprem Sigortası Bulunan Konut Sayısı 6 Milyona Çıktı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu verilerine göre 2017’nin ilk on aylık sürecinde ülke genelinde deprem sigortası yaptırılan konut sayısı 6 milyon 788 bin 694’e ulaştı.

Yüzde 9 Artış

DASK verilerine göre, 2017 yılının ilk on aylık sürecinde zorunlu deprem sigortası yaptırılan konut sayısında, geçen yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 9 artış meydana geldi. Böylece konut sayısı 6 milyon 788 bin 694 oldu. Ülke genelinde zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 17,6 milyon konut bulunurken, 9 milyon 450 bin 602 konut hala sigortasız durumda. Online sigorta satış platformu Koalay verilerine bakıldığında, internet üzerinden deprem sigortası satın alanların yüzde 73’lük bir kısmı erkeklerden oluşuyor. Sigorta satışları; 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatlerinde yoğunlaşıyor. Online sigorta satın alma tercihinin yüksek olduğu şehirler İstanbul, Bursa, Gaziantep, Konya ve Balıkesir olarak belirlendi.

Marmara Bölgesi İlk Sırada

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun verilerine göre Marmara Bölgesi, yüzde 56,6 ile sigortalılık oranının en fazla olduğu bölge oldu. İkinci sırada yüzde 45 ile İç Anadolu Bölgesi, üçüncü sırada yüzde 44,6 ile Ege Bölgesi, dördüncü sırada yüzde 39,4 ile Akdeniz Bölgesi, beşinci sırada yüzde 37,9 ile Karadeniz Bölgesi, altıncı sırada yüzde 37,2 ile Doğu Anadolu Bölgesi ve son sırada yüzde 33,2 ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi yer alıyor.

En yüksek sigortalılık oranına sahip olan şehir yüzde 87,10 ile Düzce, en düşük sigortalılık oranına sahip şehir ise yüzde 7,3 ile Şırnak oldu.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz