Emlak Vergisi İçin Yeni Ödeme Takvimi Belirlendi

Emlak vergisi ödemelerinin belirlenmesinde kullanılan bina, arsa ve arazilerin metrekare birim değerleri için uygulanacak olan yeni sınırlar belirlendi. 2016 yılında 2,79 olarak kullanılan metrekare birim değeri 2017 yılında yüzde 3,83 seviyesine yükselmiş oldu. Geçen sene ev satın alan kişilerin ilk taksit ödemeleri bu sene içinde gerçekleşecek. Büyükşehir belediye sınırları içerisinde kalan meskenler arasında tercihte bulunan bir kişi 175 bin liradan yükselerek 181 bin liraya ulaşan meskeni için artık yeni oranlarla 362 liraya yükselmiş oldu.

Emlak Vergisi Vergi Değeri Yükseldi

Ödenmesi gereken emlak vergisinin belirlenmesinde kullanılan vergi değeri 2017 yılı için yeniden belirlendi. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile belirlenen metrekare birim değeri yüzde 2,79 seviyesinden 3,83 seviyesine yükseltildi. Bilindiği üzere emlak vergisi yıllık olarak ödeniyor. İsteyen kişilerin bu ödemeyi 2 eşit taksit halinde Mart ve Eylül ayları içerisinde yapılabiliyor. Taksit yapmak istemeyen kişiler ise tek ödeme ile borçlarını bir kerede ödeyebiliyor.

Zamlı Tutarlar Ödenecek Vergileri Etkiledi

Belirlenen yeni metrekare birim değerleri ile beraber ödenecek olan emlak vergisi tutarları da yükselmiş oldu. Belirlenen bu yeni tutarlar 175 bin lira olarak belirlenen bir meskenin değeri yeni zamlı oranla 175 bin liralık bir meskenin fiyatı yenilenen değer ile beraber 181 bin liraya yükselmiş oldu. Bu da ödenecek olan verginin 462 liradan 466 liraya yükselmiş oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz