2017 Emlakçı Komisyonu Oranları Ne Kadar?

Elinde taşınmazı olan ya da taşınmaz arayan kişiler satın alma ya da kiralama işlemlerinde çok daha kısa sürede sonuca ulaşabilmek için emlakçıları tercih etmektedir. Emlakçılar ise sundukları bu hizmete karşılık olarak belirlenen rakamlarda komisyon oranı tahsil etmektedir. Peki, 2017 emlakçı komisyonu oranları ne kadar?

Emlakçı Komisyonu Yasal Mı?

Emlakçılar alıcı ve satıcı taraf ile kiracı ile kiraya veren tarafı bir araya getirmekte hem de bu taşınmazları gezdirerek pek çok masraf etmektedir. Bu nedenle sunulan bu hizmetin karşılığında ise belirli bir ücret alınması tabi ki de yasaldır. Yani emlakçı komisyonları kesinlikle yasaldır.

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar 2017

Emlakçılar tarafından tahsil edilecek olan komisyon oranları her yıl revize edilmekte olup 2017 yılı için de belirlenmiş olan komisyon oranları bulunmaktadır.

Alım satım komisyonu olarak emlakçılara ödenecek olan komisyon bedeli satış tutarının yüzde 2 oranında hesaplanmakta olup hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan iki tarafın da bu komisyon bedelini ayrı ayrı ödemesi gerekmektedir. Ancak satıştan önce tarafların anlaşması durumunda bu ücreti yüzde 4 olarak hesaplayarak tek bir tarafın ödemesi de mümkündür.

Emlakçılar tarafından yapılan kiralama işlemlerinde ise emlakçı kira komisyonu bedeli olarak ise 1 yıllık kira bedelinin yüzde 10 tutarında hesaplama yapılarak bu tutara KDV bedeli ilave edilmektedir. Kira komisyonu sadece kiracıdan alınmakta olup sadece bir kerelik tahsil edilmektedir.

https://www.emlakdanismanlari.com/2018-yili-emlakci-komisyonu.html

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz