2017 Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi Açıklandı

2017 yılında geçerli olacak olan gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ile bunlara ait uygulama esasları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ilan edildi. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından “2017 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama Esasları” için verilen karar Resmi Gazete de yayımlanarak resmen uygulamaya girmiş oldu. Yeni uygulanan bu ücretler Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerince verilecek olan değerleme hizmetlerinde tahsil edilecek olan ücretleri içeriyor.

Asgari Değerleme Ücretleri Belirlenmiş Oldu 

Yayımlanan liste ile beraber Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyesi olan kişilerce verilecek olan değer belirleme hizmetlerinde talep edilecek olan en düşük fiyat sınırı belirlenmiş oldu. Yani bu tutar en az talep edilecek olan rakamı belirlemiş oldu ve değerleme işini yapan kişinin daha yüksek ücret talep etme hakkı saklı tutuldu.

En Düşük Konut Değerleme Ücreti 445 Lira Oldu 

Yayımlanan yeni liste ile beraber konut ve işyeri değerleme ücreti en az 445 lira en fazla 2 bin 358 lira sınırına çekilmiş oldu. Arsa ve Tarım Alanları Değerleme Ücreti olarak ise yine en düşük değerleme ücreti 534 lira en yüksek değerleme ücreti ise 1.206 lira olarak belirlendi. Bu ücretler sadece değerleme hizmetinin karşılığında tahsil edilecek olan ücretler olarak belirlenirken ödenen yol parası ve KDV gibi ek ücretlerin bulunması durumunda bu ücretlerin gayrimenkul değerleme ücretine ilave edilerek ödenmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz