2017 Haziran Ayı Kira Artış Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu, her ay için belirlenen ve kira artış hesaplamalarında kullanılan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranlarını açıkladı. Açıklanan ÜFE oranlarına göre, Haziran ayı içerisinde kira bedellerine yüzde 9,02 oranında zam uygulanacak.

Kira Artış Oranı

Taşınmaz mallar adına yapılan kiralama işlemlerinde taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi, sözleşme süresinin sonunda yenilenecek ise taşınmazı kiraya veren mal sahibi tarafından kira bedeline zam uygulanıyor. 2016 yılı ya da daha önceki yılların Haziran ayında yapılan ve feshedilmeyen kira sözleşmeleri için uygulanacak olan kira artış oranı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen Üretici Fiyat Endeksi oranları yüzde 9,02 oranında olacak. Üretici Fiyat Endeksi oranlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak zam uygulanıyor.

Haziran Ayı Oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi, Haziran ayında yüzde 0,52 oranında artış gösterdi. Yİ – ÜFE (Yurt içi üretici fiyat endeksi) oranı, 2017 yılının Mayıs ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,52 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile yüzde 7,74 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile de yüzde 5,26 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 9,02 oranında artış gösterdi.

Kira Artış Oranı Örneği

2017 yılının Haziran ayında feshedilmeyecek olan, senelik yenilenecek olan kira sözleşmelerinde uygulanacak olan zam oranının örneği şu şekilde;
Örneğin, kiralanan taşınmazın kira bedeli 1000 TL, zam oranı yüzde 9,02 olduğuna göre, zamlı bedel 90,2 TL oluyor. Yani zamlı kira bedeli de 1090,2 TL oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz