Konut kiralama işlemleri esnasında kiraya veren ve kiralayan arasında yapılan kira sözleşmesinin, kira süresi sonunda yenilenmesi takdirinde kiraya zam uygulanabiliyor.

2017 Haziran Ayı Konut Kira Artış Oranı
Konut kiralama işlemleri esnasında kiraya veren ve kiralayan arasında yapılan kira sözleşmesinin, kira süresi sonunda yenilenmesi takdirinde kiraya zam uygulanabiliyor. 
Kiraya Zam Oranı
Kira sözleşmesi, kira süresinin sonunda taraflar arasında yenilenecek ise kiraya veren kişi, kiracının ödemekle yükümlü olduğu kira bedeline zam uygulayabiliyor. Eklenecek olan kira oranı, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmeyecek şekilde uygulanıyor. Söz konusu kural, bir yılı aşkın süreli kira sözleşmelerinde de geçerli oluyor. 
Kiraya veren ve kiralayan arasında kira oranı ile ilgili bir anlaşma bulunmuyor ise kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartı ile hakim tarafından belirleniyor. Kira hesaplamalarında baz alınan enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor ve açıklanan oranların on iki aylık ortalamaları ile zam belirleniyor.
2017 Haziran Ayı Kira Artış Oranı
Yurt içi üretici fiyat endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,52 oranında bir artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksi, bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile yüzde 7,74 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 15,26 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,02 oranında artış gösterdi.
Kira Artış Oranı Hesaplama Örneği
2016 yılı ve önceki yılların Haziran ayında konut kira sözleşmesi imzalayan taraflar arasında, 2017 yılının Haziran ayında uygulanabilecek olan kira artışı şu şekilde oluyor;
Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 9,02
Zamlı bedeli: 90,2 lira
Zamlı kira bedeli: 1090,2 lira

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.