2017 İcradan Ev Alma Masrafı Ne Kadar Oldu?

Ödenmeyen borcun tahsil edilmesi için icra müdürlükleri kanundan doğan bir hak olarak taşınmaz mala el koyarak satışa sunabiliyor. Yapılan bu işlem sonucu satılan taşınmazlar ise cebri satış ile el değiştirmiş oluyor. Ancak icradan ev almak isteyen kişilerin bu işlemlere ait ek bazı masraflar ödemeleri gerekiyor. Peki, icradan ev alma masrafları 2017yılında ne kadar oldu?

İcradan Ev Alma Masrafları 

Tapuda yapılan tapu devir işlemleri için binde 20 oranında harç ödemesi tahsil edilmektedir. Yani icradan 100 bin liralık bir konut satın almak isteyen kişilerin harç ödemesi bu tutarın binde 20’lik bölümüne denk gelen 2 bin liradır. Bu paraya ek olarak döner sermaye bedeli olarak 90,50 liranın da ödenmesi gerekir. Ancak icradan satış için ihaleye çıkan taşınmaz için ödenmesi gereken harç bedeli bazı durumlarda icra dairesi tarafından da ödenebiliyor. Bu durumda sadece alıcıdan harç tahsiline gidiliyor.

İcradan Konut Alırken Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Ne yazık ki bankalar icradan satılık olan daireler için konut kredisi kullanılmasına müsaade etmiyor. Bunun en önemli nedeni ise icradan satışın gerçekleştiği bazı durumlarda dahi itiraz süresi hakkı tanınarak satışın dava konusu olabilmesi gösteriliyor. Bu da banka için bariz bir risk yüklenilmesi anlamına geldiği için bu tip satışlarda banka konut kredisi kullandırmamayı tercih ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz