2017 İlk Çeyrekte Yabancılara 4 Bin 270 Konut Satıldı

2017 yılı Ocak ve Mart ayları arasındaki dönemlerde gerçekleştirilen konut satışlarının oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, yabancılara yapılan konut satışları, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla %8 azalma gösterdi.

Geçen yıla oranla azalış gösteren yabancıya konut satış oranları, 2017 yılının ilk aylarına kıyasla ise artış gösteriyor. Ocak ayında %5,2 düşüş yaşanarak bin 386 konut, Şubat ayında ise %17,6 düşüş yaşanarak bin 306 konut satışı olmuştu.

Yabancıların Tercih Ettiği İller

2017 yılının Ocak ve Mart ayları arasındaki dönemde, yabancıların konut satın almak için ilk tercihi 856 konut ile Antalya oldu. İkinci sırada 380 konut satışı ile Bursa yer alırken hemen ardından 212 konut satışı ile Yalova yerini aldı. Ankara’da 204 konut satışı, Sakarya’da 191 konut satışı ve Trabzon’da ise 153 konut satışı gerçekleşti.

Konut Satışlarının Başında Irak Yer Alıyor

Farklı ülke vatandaşlarına yapılan konut satışlarında, çoğunluk olarak listenin başını yine Irak alıyor. Ocak ve Mart arası dönemde Iraklılara toplamda 884 konut satışı yapılmış olup, genel satışlarda da %21 oranında bir pay da kendilerine ait oluyor. İkinci sırada Suudi Arabistan 453 konut satışı ile yerini alırken, hemen ardından 368 konut satışı ile Kuveyt geliyor. Kuveyt’in ardından 300 konut satışı ile Afganistan ve 252 konut satışı ile Rusya yerini alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz