2017 İşyeri Kira Depozitosu

Taşınmaz mal kiralama işlemlerinde alınan depozito bedeli ilk ayın kira bedeli olarak alınıyor. Merak edilen konular arasında işyeri kira depozitosunun 2017 yılında ne kadar olduğu yer alıyor.

Kiralama İşlemleri

Konut ya da işyeri kiralamaları için, taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi, yalnızca taraflar arasında yapılabildiği gibi noterde de yapılabiliyor. Kiralama işlemleri esnasında ilk ayın kirası peşin olarak alınıyor ve bu bedelin yanı sıra konutu ya da işyerini kiralarken, kiracıdan güvence vermesi talep edilebiliyor. Güvence, mal sahibinin isteğine göre değil de kanunda belirtilen sınırlamalara göre belirleniyor.

2017 İşyeri Kira Depozitosu Ne Kadardır?

Konutlarda ya da işyerlerinde kiralama işlemlerinde alınan güvence bedeli, üç aylık kira bedelini aşamıyor. Güvence borcu olarak para ya da kıymetli evrak verilmiş ise kiracı, kiralayan kişinin onayı olmadan çekilmemek üzere, parayı vadeli tasarruf hesabına yatırıyor. Kıymetli evrak verilmesi durumunda ise evrak, bir bankaya depo ediliyor. Banka, güvenceleri iki tarafın da onayı ile ya da icra takibinin kesinleşmesi ve kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebiliyor.

Taşınmazı kiralayan kişi, kira sözleşmesinin sona ermesinin ardından üç ay içerisinde kiracıya karşı kira sözleşmesi ile ilgili dava açtığını ya da icra ve iflas yolu ile takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmediği takdirde banka, kiracının talebi doğrultusunda güvenceyi geri vermekle yükümlü tutuluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz