2017 Kasım Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu

Kasım ayı içerisinde konut veya işyeri kira sözleşmesi yenilenen kiracıların ödedikleri kira bedeline uygulanacak olan zam oranı belli oldu.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde Yüzde 14,47 Artış

Konut kira bedellerine uygulanacak olan zam oranları, Üretici Fiyat Endeksi oranları baz alınarak hesaplanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranlarına göre, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılının Ekim ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,71 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile yüzde 11,66 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 17,28 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 14,47 oranında bir artış gösterdi.

On İki Aylık Ortalamalar Baz Alınacak

Kira artış hesaplamalarının, ÜFE oranına göre olması gerektiği Borçlar Kanununda belirtiliyor. Fakat hangi ÜFE oranının baz alınacağı net bir şekilde açıklanmıyor. Yargıtay tarafından verilen karara göre zam hesaplamalarının, on iki aylık verilere göre yapılması gerekiyor. Bu durumda 2017 yılının Kasım ayında yenilenecek olan sözleşmelerde, kira artış oranı yüzde 14,47 oranında olacak.

Örneğin; 1000 TL kira bedeli ödeyen bir kiracıya yapılacak olan zam oranı yüzde 14,47 olacak. Bu durumda zam miktarı 144,7 TL oluyor ve kiracının aylık ödemesi gereken kira bedeli 1144,7 TL’ye çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz