2017 Kat İrtifakı İşlemleri 

Kat irtifakının kurulabilmesi için inşaatın başlamış olması ya da inşaatın tamamlanmış olması şartı aranmıyor. Yani inşaatı henüz bitmeyen ya da başlanmayan taşınmazların üzerinde de kat irtifakı kurulabiliyor. Peki, kat irtifakı nasıl kurulur, 2017 kat irtifakı işlemleri nelerdir?

Arsa payına bağlı olarak kurulan bir irtifak türü olan kat irtifakı yapının tamamını kapsayan ve yapı kullanma izin belgesi çerçevesinde ilgili kanun maddelerinde yer alan kurallar çerçevesinde kat mülkiyetine resen çevrilebilmektedir.

2017 Kat İrtifakı İşlemleri Nelerdir?

•Kat irtifakı dilekçesi tapunun üzerinde ismi yazılı olan kat malikleri tarafından imzalanmak sureti ile hazırlanır.
•Tapu fotokopisi ve ruhsat fotokopisi dilekçeye eklenir.
•Belediye tarafından onaylanan mimari proje ile 2 tane mimari proje ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Belgeler tamamlanarak yapılan başvuruda yapı ruhsatı ve projeler incelenmeye alınır. Ruhsatın yenilenmesine gerek görülmesi durumunda ruhsat yenileme sürecine dönüş yapılır ve başvuruda bulunan kişi ya da kurumun ruhsatını yenilemesi istenir. Buna gerek görülmediği ya da bunun tamamlanmasından sonraki süreçte ise ruhsat eki mimari projelerin yanı sıra kat irtifakı projesi de incelemeye alınmaktadır.

Tüm bu incelemelerin tamamlanmasının ardından ise kat irtifakı harcı hesaplaması yapılır ve kişinin bu harç tutarını ödemesi talep edilir. Harç ödeme dekontu ile beraber proje onaylanır ve konu hakkında resmi yazı hazırlanarak tapu sicil müdürlüğüne gönderilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz