2017 Kira Gelir Vergisi İçin 5 Soru 5 Yanıt

Sahip olduğu gayrimenkulü kiraya veren ve kiralama hizmeti karşılığında kira geliri elde eden mülk sahiplerinin Gelir Vergisi Kanununa göre vergilendirilmektedir. Yani kira geliri elde eden herkes Gelir Vergisi Kanunu kapsamında gelir vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir. 2017 kira gelir vergisi için 5 soru ve 5 yanıt ise şöyle:

1.2017 Kira Gelir Vergisi Ödemekle Yükümlü Olan Kişiler Kimler?

1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 günleri arasında kendilerine ait olan taşınmazları kiraya veren bu kiralama işleminden kira geliri elde eden kişilerin kira geliri vergisi ödemeleri gerekmektedir. Kira geliri vergisi istisnası bulunmakta olup konut kira geliri istisnası yıllık 3 bin 800 lira, işyeri kira geliri istisnası ise 30 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani bu rakamlar ve bu rakamın altında kalan kira geliri olan kişilerin beyanname verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

2.2017 Kira Gelir Vergisi Ödeme Tarihleri Ne?

Kira geliri elde eden kişiler için kira geliri ödemeleri taksitli ya da peşin olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Taksitli ödeme yapmak isteyen kişiler için ilk taksit ödemesi 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında yapılmakta olup peşin ödeme yapmak isteyen kişilerin de bu tarihler arasında ödeme yapmaları gerekmektedir. İkinci taksit ödemeleri için ise 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır.

3.Kira Gelir Vergisi Nereye Ödenir?

Kira geliri vergi beyannamesi veren kişilerin tahakkuk eden kira geliri vergilerini mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi başta olmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ve anlaşmalı bankaların internet şubesi üzerinden ve banka şubeleri üzerinden de yapılabilmektedir.

4.2017 Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

2016 yılında kira geliri elde eden ve kira geliri istisnası tutarının üzerinde kalan kişilerin kira gelir beyannamesi vererek bu geliri beyan etmeleri gerekmektedir. Bu geliri beyan etmeyen kişilerin Gelir Vergisi Kanunu kapsamında usulsüzlük cezası almaları kaçınılmazdır. Kira geliri beyannamesinin 25 Mart tarihine kadar verilmesi gerekiyor.

5.2017 Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira geliri elde eden kişilerin bu gelirlerini beyan etmek için önlerinde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri bağlı oldukları vergi dairesini şahsen ziyaret ederek vergi geliri beyannamesi doldurmak olarak öne çıkıyor. Bu yöntemde kişi vergi dairesine giderek gerekli evrakları teslim ediyor ve kira geliri vergi beyannamesi verebiliyor. İsterse aynı anda tahakkuk servisi üzerinden kira geliri vergi ödemesi için de talep edilen tutarı yatırabiliyor. İkinci seçenek ise interneti kullanan kişilere sunuluyor. Bu yöntemde Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden sunulan hazır beyanname hizmeti kullanılıyor ve kişi hazır beyanname sistemi üzerinden kira gelir vergi beyannamesi vererek işlemlerini kısa sürede tamamlıyor.

Kira Geliri Vergisi Hakkında Kafanıza Takılan Soruları Bizimle Paylaşın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz