2017 Kira Gelir Vergisi Muafiyet Sınırı Nedir?

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanununa göre ödenmesi gerekirken, bazı gelir sahipleri ödemekle yükümlü olmuyor. Muafiyetten yararlanıp, kira gelir vergisinden muaf tutulmak için gereken nitelikler nedir?

Gayrimenkulünü kiraya verip gelir sağlayanların ödemekle yükümlü olduğu vergiye kira gelir vergisi deniyor. Muaf tutulanlar dışında ödemek zorunda olanların ödediği vergi içim muafiyet sınırı fazlasıyla merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kira gelir vergisinin muafiyet sınırı, her yıl içerisinde konut ve işyerleri için farklı olmak üzere belirleniyor. Belirlenene istisna sınırının altında gelir elde eden, gayrimenkulünü kiraya verenler bu vergiyi ödemekle yükümlü olmuyor.

2016 yılında konutlar için belirlenmiş olan muafiyet sınırı; 3 bin 600 TL iken, işyerleri için belirlenmiş olan muafiyet sınırı ise, 29 bin TL oluyor.
Buna ek olarak, kira gelirinden bazı giderlerin indirilmesi takdirinde, kira gelir vergisinden muaf tutulmak yine mümkün. Kira gelirinin vergilendirilmesi ölçüsünde,  sağlanan gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit ediliyor;

1- Götürü Gider Yöntemi
2- Gerçek Gider Yöntemi

İki yöntem de tüm gayrimenkuller için ayırt etmeksizin yapılıyor. Bir kısmı için gerçek gider yöntemi, diğer bir kısmı için ise gider yöntemi seçilemiyor.
Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl süre geçmediği takdirde diğer yönteme dönemiyor.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, %25 oranında götürü gideri indirebiliyor.

Gerçek gider yönteminde ise, iktisap bedelinin %5’i tutarında indirim sağlanıyor. Fakat bu indirim konut olarak kiraya verilen taşınmazlar için geçerli olup, işyerleri için kiraya verilen taşınmazlarda yararlanılamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz