2017 Kira Sözleşmesinin Tapuya Şerhi Harcı 

Ev kiralayan kişilerin en çok tedirginlik yaşadıkları konuların başında kira sözleşmesi devam ederken evin el değiştirmesi yer almaktadır. Bu sorunu yaşamak istemeyen kişiler ise kira sözleşmesini tapuya şerh olarak kaydettirmeyi tercih etmektedir. Her tapu işleminde ödenmesi gereken harç tutarı bulunduğu gibi kira sözleşmesi tapu şerh harcı da ödenmektedir. Peki, kira sözleşmesini tapuya şerhi harç tutarı ne kadar?

Kira Sözleşmesi Tapu Harç Bedeli Ne Kadar?

Kira sözleşmelerinin tapuya şerhi işlemi karşılığında belirlenen tapu harcı bedeli tahsil edilmektedir. Bu bedel kira sözleşmesinde yer alan süre boyunca alınacak olan kira bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer kira sözleşmesinde herhangi bir süre sınırlaması konulmadıysa da bu durumda 12 aylık kira bedeli temel alınır ve bir yıllık kira bedelinin üzerinden binde 6,83 oranında harç kesintisinde bulunulur. Yani aylık kirası bin lira olan bir konut kiralayan kişilerin 1 senelik kira kontratı yapmaları durumunda tapu şerh harcı olarak ödemeleri gereken tutar 81,96 liradır.

Kira Sözleşmesinde Tapuya Şerh Konulması Ne İşe Yarar?

Kira sözleşmesinin tapuya şerhi kiralayan kişinin haklarının korunması açısından çok önemlidir. Çünkü bu şerh taşınmazı satın alan kişinin kiralayanın varlığından haberdar olduğunu ve kira sözleşmesi şartlarını olduğu gibi kabul ettiği anlamına gelir. Taşınmazın el değiştirmesine rağmen kiralayan kira sözleşmesi ile kendisine tanınan hakları aynı şekilde kira sözleşmesinin son tarihine kadar kullanır ve kira ödemelerini yeni taşınmaz sahibine yapmaya devam ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz