2017 Kiraya Yapılabilecek Olan Zam Oranı

Konut ya da işyerleri kiralamalarında yapılan kira sözleşmesi, süre sonunca yenilenir ise kiraya zam uygulanıyor. 2017 yılı için uygulanabilecek olan kira zam oranları ne kadar?

Gayrimenkul Türüne Göre Zam

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde, sözleşmenin sona erip yenilenmesi takdirinde uygulanan zam, 2020 yılına kadar gayrimenkul türü göz önünde bulundurulmaksızın yapılıyor. Kanunen, 2020 yılından sonra kiraya uygulanan zam, konutlar için de işyerleri için de aynı şekilde olacak.

Zam En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Konut kira sözleşmelerinin yenilenmesi takdirinde, uygulanacak olan zam, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranının üzerinde olmamak şartı ile uygulanabiliyor. İşyerlerinde ise mal sahipleri sözleşmede belirlemiş oldukları oranda zam uygulayabiliyor. Sözleşmede bir oran belirtilmemiş ise mal sahibi dilediği oranda zam uygulayabiliyor.

Taraflar Arasında Anlaşma Olmama Durumu

Kiraya veren ve kiracı arasında kiraya eklenecek olan zam oranı hakkında bir anlaşma bulunmuyorsa kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranının üzerinde olmamak koşulu ile halim tarafınca belirleniyor.

5 Yıllık Kira Sözleşmelerinde Zam

Kiraya veren ve kiracı arasında herhangi bir anlaşma olup olmadığı bu durumda pek de önemli olmuyor. Beş yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde, sonraki her beş yılın sonunda yeni kira yılında uygulanacak olan kira bedeli, hakim tarafınca üretici fiyat endeksindeki artış oranı ve kiralananın durumu ile emsal kira bedelleri göz önünde bulundurularak belirleniyor. Her beş yıl sonrasında, bu şekilde belirlenmiş olan kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Kira Artış Davası

Kira bedelinin belirlenmesi ile ilgili dava her zaman açılabiliyor. Davayı kiraya veren ya da kiracı açabiliyor. Kira artış davası, yeni dönemin başlangıcından en fazla otuz gün önceki bir tarihte açılırsa ya da kiraya veren tarafından bu süre içerisinde kira bedelinin arttırılacağı ile ilgili kiracıya yazılı bildiride bulunulmuş ise izleyen yeni kira döneminin sonuna kadar açılırsa mahkeme tarafından belirlenen kira bedeli, yeni kira döneminin başlangıcından itibaren geçerli olur.

ÜFE Oranları Nasıl Öğrenilir?

Kiraya eklenecek olan zam oranlarının hesaplanmasında kullanılan ÜFE oranları, her ayın üçüncü gününde Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanıyor. ÜFE oranlarının on iki aylık ortalamaları baz alınarak kira bedeline eklenecek olan zam belirleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz