2017 Kira Sözleşme Örneği

Kira sözleşmesi, taşınmazın kiracısı ve kiralayanı arasında imzalanıyor. Sözleşme, noterde imzalanabildiği gibi, kiralayan ve kiracı arasında da imzalanabiliyor.
Kanunen kira sözleşmelerinin belirli bir süre kısıtlaması yok. Sözleşme, belirli ya da belirsiz olmak üzere iki farklı süre için yapılabiliyor. Belirli süreli kira sözleşmeleri; iki tarafın da kararlaştırdığı süre sona erene kadar geçerli oluyor. Belirsiz olanlar ise; tarafların herhangi bir süre belirlememesiyle oluşturuluyor.

Mülk kiralamalarında sözleşme zorunlu değil, fakat ortada sözleşme olmadığı zamanlarda tarafların birtakım haklarını kaybetmesi de olası bir durum. Bu yüzden sorun yaşamamak adına noterde düzenlenen sözleşmeler her zaman faydalıdır.

2017 Konut Kira Sözleşme Örneği

Dairesi
(Buraya taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesi yazılacak)

Mahallesi
(Burayı tapudaki mahallesi hanesinde yazan yazılacak)

Cadde/Sokağı
(Cadde veya sokak yazılacak)

Numarası
(Apartman kapı numarası ve Daire kapı numarası yazılacak)

Kiralananın Cinsi
Apartman dairesi

Kiralayan
(Kiraya verenin tam adı ve soyadı yazılacak)

Kiralayanın T.C. Kimlik No
(Kiraya verenin T.C. Kimlik no yazılacak)

Kiralayanın Adresi
(Kiraya verenin tam adresi yazılacak)

Kiracı
(Kiracının tam adı ve soyadı yazılacak)

Kiracının T.C. Kimlik No
(Kiracının T.C. Kimlik no yazılacak)

Kiracının Adresi
(Kiracının tam adresi yazılacak)

Akdin Başlangıç Tarihi
(Kira sözleşmesinin başlangıç tarihi yazılacak)

Akdin Süresi
(Kira sözleşmesinin süresi yazılacak)

Yıllık Kira Bedeli
(Kira bedelinin yıllık toplamı yazılacak)

Aylık Kira Bedeli
(Her ay ödenecek kira bedeli yazılacak)

Kira Bedelinin Ödeme Şekli
Her ayın beşinci günü akşamına kadar peşin olarak

Kiralananı Kullanım Şekli
Yalnızca mesken (konut) olarak
 
Kiralananın Durumu
Sağlam, tam ve kullanılmaya elverişlidir

Kiralananla Birlikte Teslim Edilen Demirbaşlar

………. marka kombi, elektrik (endeks………..), su (endeks………..) ve doğalgaz (endeks………..) sayaçları, su ve doğalgaz sayaçlarına ait kartlar ve kiralananın apartman kapısı ve daire kapısının ikişer adet anahtarı.

Kiracı, kiralananı özenle kullanmak zorundadır.
Kiracı, kiralananda ve çevrede oturanlara iyi niyet kuralları içinde davranmaya zorunludur.
Kiracı, kiralananı kısmen veya tamamen üçüncü kişilere kiralayamaz, alt kiraya veremez; devir ve temlik edemez.
Kiracı, kiralayanın yazılı izni olmadıkça, kiralananda değişiklik yapamaz; aksi halde, doğacak  zararı karşılamak zorundadır.
Üçüncü kişilerin kiralanan üzerinde hak iddia etmeleri halinde, kiracı, durumu derhal kiralayana haber vermek zorundadır.
Kiracı, kiralananda yapılması gereken onarımları, derhal kiralayana bildirmek zorundadır; aksi halde doğacak zarardan sorumludur.
Kiracı, kat malikleri kurulunca kendisine tebliğ edilen hususları, kiralayana haber vermek zorundadır.
Kiracı, kat malikleri kurulu kararı uyarınca, yapılması gereken işlere izin vermek zorundadır.
Kiracı, kiralanandaki onarımlara katlanmak ve kiralanandaki olağan kullanımdan dolayı yapılması gereken onarımları yapmak/yaptırmak ve giderlerini karşılamak zorundadır.
Kiralananın mülkiyet hakkından doğan vergileri kiralayana, kullanımdan doğan vergi, resim ve harçları kiracıya aittir. Uyuşmazlık halinde, yerel örf ve âdetler uygulanır.
Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek zorundadır: Keza kiralananla birlikte teslim edilen demirbaşlar da alındığı şekilde, kiralanana teslim edilmediği takdirde, oluşan hasarların bedelinin kiralayana ödenmesi veya eski hale getirilmesi zorunludur.
Kiralananın iyi ve kullanılmaya elverişli halde teslim edildiği asıldır. Aksi durum kiracı tarafından ispatlanmak zorundadır. Kiralananın normal kullanımından dolayı ortaya çıkacak yıpranma ve eksikliklerden dolayı kiracı sorumlu değildir.
Kiracı, kira sözleşmesinin sona ermesi veya satılığa çıkartılması halinde, kiralananın gezilmesine ve incelenmesine izin vermek zorundadır.
Kiralananın boşaltılması/tahliyesi gerektiği hallerde, kiralananın boşaltılmaması durumunda ortaya çıkacak zararlardan dolayı kiracı sorumlu olacaktır.
Kiracı, kendisi  veya birlikte oturanların sağlığı için ciddi tehlike oluşturmayan kusurlardan dolayı, kiralayanı teslim almaktan kaçınamaz, sözleşmeyi bozamaz ve kiradan indirim talebinde bulunamaz.
Kiracı, kiralana yaptığı faydalı ve lüks şeylerin bedelini kiralayandan isteyemez ve sözleşme bitiminde bunları kiralayana teslim etmek zorundadır.
Kiracı, kiralayanın yazılı olurunu almak ve giderleri kendisine ait olmak üzere, genel anten, uydu anteni, kablo televizyon gibi donanımları yaptırabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz