2017 Mayıs Kira Artış Oranı

Mayıs ayında kira kontratı yenilenecek olan kiracıların, kira bedellerine yapılacak olan zamların oranı belirlendi.

Yüzde 8,01 Oranında Zam

2016 yılının Mayıs ayında, ya da daha önceki yılların Mayıs ayında yapılan ve feshedilmeyen kira sözleşmeleri için, yeni kira döneminde kira bedeline eklenecek olan zammın oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalardaki enflasyon oranına göre, konutlar için yapılan kira sözleşmelerinde, kiracının ödeyeceği kira bedeline yüzde 8,01 oranında zam uygulanabilecek. İşyerleri için yapılan kira sözleşmelerinde ise, sözleşmeye bağlı kalarak zam uygulanabilecek. Eğer sözleşmede herhangi bir zam oranı belirtilmemiş ise bu durumda mal sahibinin kira bedeline istediği bir oranda zam uygulayabilmesi mümkün oluyor.

Yİ-ÜFE Nisan Ayında Yüzde 0,76 Arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksinin önceki aya kıyasla, bir önceki yılın son ayına, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ve on iki aylık ortalamalara göre ne kadar artış gösterdiği açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılının Nisan ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,76 oranında artış gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 16,37 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın son ayına kıyasla yüzde 7,19 oranında artış gösteren yurt içi fiyat endeksinin, on iki aylık ortalamaya göre gösterdiği artış ise yüzde 8,01 oranında oldu.

Zamlı Kira Bedeli 

Önceki yılların Mayıs ayında yapılan kira sözleşmeleri için uygulanacak olan zam oranı yüzde 8,01 olacak. Buna göre, mevcut kira bedeli 1000 TL olan kiracılar için, 80 TL zamlı bedel ekleniyor. Böylece yeni kira bedeli de 1080 TL oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz