2017 Nisan Ayında İşyeri Kira Artış Oranları

2017 Nisan ayı için işyerlerindeki kira artış oranları belirlendi. Oranlar, sözleşmedeki ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi), ya da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yazısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Gayrimenkul sahipleri, sözleşmede belirtilmiş oranlara göre işyerindeki kiracısı için zam uygulayabiliyor. Hükme göre, kira artışları Borçlar Kanunu kapsamında şu an için Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile sınırlandırılmış meskenlerde uygulanıyor olsa da, 2020 yılından itibaren söz konusu uygulama işyerleri için de kullanıma sunulacak. 2020 tarihine kadar, sözleşmede belirtilmiş oran baz alınarak zam yapılabilecek. Eğer sözleşmede belirtilmiş bir oran yoksa, mal sahibi istediği şekilde, işyerindeki kiracısına zam uygulayabilecek.

2017 Nisan ayı için açıklanmış kira artış oranları şu şekilde;

Sözleşmede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yazdığı takdirde;

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), aylık yüzde 1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.

Sözleşmede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yazdığı takdirde;

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,02 arttı. TÜFE’de (2003=100) 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,34, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,29 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,21 artış gerçekleşti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz