2017 Tapu Bağış Harcı

Tapu ve kadastro müdürlüğünde yapılan, gayrimenkul tapu devir işlemleri satış yolu ile ya da bağış yolu ile yapılabiliyor. Yapılan işlemler için tapu bağış harcının ödenmesi gerekiyor.

Tapu Bağış

Gayrimenkuller adına yapılan tapu devir işlemleri hem satış yolu ile hem de bağış yolu ile yapılabiliyor. Bağış işlemleri, bir bedel karşılığında yapılabildiği gibi, herhangi bir bedel söz konusu olmadan, gayrimenkulün mülkiyetinin bir başka kişiye bağışlanması şeklinde de yapılıyor. Bedelsiz bağış işlemlerine hibe de denebiliyor. Gayrimenkulü bağışlayan kişi, bağışı kabul eden kişiye bazı sorumluluklar yükleyebiliyor. Bu sorumluluklar, bir şeyi yapma koşulu ile olabildiği gibi, bir şeyi yapmaktan kaçınmak şeklinde de olabiliyor.

Tapu Bağış Harcı

Tapu ve kadastro işlemlerinden alınacak olan harçlar, 78 seri numaralı Harçlar Kanunu Genel Tebliğinin Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe girdi. Bir gayrimenkulün ve mülkiyetten gayri aynı hakların bağışlanması işlemlerinde, kanuni mirasçıların haricinde intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesi işleminde ve süreli intifa haklarında sürenin dolması ve intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden Binde 68,31 oranında bedel tahsil ediliyor.

Tapu Bağışı İçin Gerekli Belgeler

– Bağışlanacak olan gayrimenkule ait tapu senedi, tapu senedi bulunmuyor ise ada parsel numarasını gösteren belge ya da malikin sözlü beyanı gerekiyor.
– Bağışlayan ve bağışı kabul edenin ya da temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanı gerekiyor.
– Taraflardan birinin ya da ikisinin temsili söz konusu ise temsile ilişkin belge gerekiyor.
– Bağışı yapanın ve bağışı kabul edenin iki adet fotoğrafı gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz