Tapu Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Kişinin edindiği mülk üzerindeki hakkını gösteren tapu belgesi talep edilmesi durumunda belirli bir ücret karşılığında yenilenebilmektedir. Peki, tapu yenileme ücreti ne kadar?

Tapu Yenileme İşlemleri Neden Yapılır?

Tapunun yanma, yırtılma gibi fiziki nedenlere bağlı olarak kullanılamayacak hale gelmesinin yanı sıra tapunun geçerliliğini yitirmesine neden olan fiziki durumlar, tapunun çalınması ya da kaybedilmesi,  tapuda yer alan ada, parsel ve pafta bilgilerinin değişmesi gibi nedenlerde tapu yenileme işleminin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu gibi durumlarda tapu belgesi üzerinde yer alan bilgiler güncellenerek yenilenir. Yapılacak olan bu işlemler Tapu ve Kadastro Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilir. Kişinin tapu belgesini yenilemesi için ilgili taşınmazın bağlı olduğu Tapu Dairesine şahsen başvuruda bulunması ya da bu daireye başvuruda bulunabilecek birisine vekâlet vermesi yeterlidir.

Tapu Yenileme Ücreti Kaç Para?

Tapusunu çeşitli nedenlere bağlı olarak yenilemek isteyen kişilerin ödemeleri gereken ücret sadece 7,60 lira olarak uygulanmaktadır. Tapu yenileme ücreti olarak belirlenen bu tutar kişinin tapu yenileme dilekçesi yazarak işlemlerini tamamlamasının ardından ilgili tapu dairesinin veznesine yatırılmaktadır. Tapu yenilemek için gerekli evraklar ise tapunun üzerine kayıtlı olduğu kişinin kimliğinin aslı ve 1 adet fotokopisinden oluşmaktadır. Artık tüm veriler bilgisayara kayıtlı olduğu için kişinin kimlik numarasından üzerine kayıtlı olan tüm taşınmazlara ulaşılabilmekte ve bu taşınmazların dökümleri büyük bir kolaylıkla çıkarılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz