2017 TEFE / TÜFE Oranları 

Bilindiği üzere ülkemizde pek çok taşınmaz sahibi her sene kiralama bedellerinin yenilenmesinde TEFE TÜFE oranlarını temel almaktadır. Yenilenen kira sözleşmeleri için yeni sene içerisinde tahsil edilecek kira bedeli bu oran temel alınarak yapılan zam sonucunda belirlenmektedir.

TEFE TÜFE Oranları 2017

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay düzenli olarak açıklanan TEFE TÜFE oranları üzerinden kiracılara kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda yapılacak olan kira zam oranları belirlenmektedir. 2017 TEFE TÜFE oranları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2017 ÜFE oranları yüzde 4,96 TÜFE oranları ise yüzde 7,76 olarak belirlendi.

2017 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranları

Bu oranın bir önceki aya göre değişim oranı yüzde 3,98 olarak belirlenirken bir önceki senenin Aralık ayı temel alındığında ise değişim oranı yüzde 3,98 olarak açıklandı. Bir önceki senenin aynı ayı ile kıyaslandığında yaşanan değişim oranı yüzde 13,69 olurken,  12 aylık ortalama temel alındığında ise yüzde 4,96 oranında değişim yaşandığı görüldü.

Şubat 2017 Kira Zam Oranı Ne Olacak?

Yukarıda yer alan resmi rakamlar dikkate alındığında kira artışı için belirlenecek olan zam oranında 12 aylık ortalama temel alındığı için 2017 kira zam oranı yüzde 4,96 olarak belirlenmiş oldu. Yani ev sahiplerinin bu rakamın üstünde bir zam yapmaları mümkün olmuyor. İşyeri kira zamları için böyle bir sınırlama bulunmazken bu oran sadece konut kira zamları için uygulanabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz